Mətbuat şərhi 28 aprel 2018
No:105/18, Azərbaycan və Malayziyanın xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov və Malayziyanın xarici işlər naziri Anifah Aman arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda Azərbaycanın Malayziya ilə dostluq, qarşılıqlı anlaşma və etimad ruhunda olan səmimi dialoq və əməkdaşlığına böyük əhəmiyyət verdiyini bildirib.
Nazir Elmar Məmmədyarov iki ölkənin ortaq maraq və yaxın əməkdaşlıq əsasında qurulmuş səmimi bir münasibət formaşlaşdırdığını qeyd edib. O, iki ölkəni daha da yaxınlaşdırmaq üçün ən yaxşı zəmanət olan insanlararası münasibətlərin gücləndirilməsinin, qarşılıqlı olaraq xalqlarımızın mədəniyyətləriə marağın artırılmasının böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Nazir həmçinin, Malayziyanın Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı prinsipləri əsasında həllini dəstəkləyən mövqeyini, bu çərçivədə qəbul olunmuş BMT və İƏT -in müvafiq qətnamələrini dəstəklməsinin yüksək qiymətləndirdiyini diqqətə çatdırıb və bu dəstəyin davam edəcəyinə əminliyin ifadə edib.
Malayziyanın xarici işlər naziri Anifah Aman Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda ötən 25 il ərzində iki ölkə arasında əlaqələrin bir çox sahələrdə, o cümlədən insanlararası münasibətlər səviyyəsində son dərəcədə inkişaf etdiyini qeyd edib. O bildirib ki, iki ölkə arasında qarşılıqlı anlaşma və rəğbət əsasında formalaşmış çoxşaxəli ikitərəfli münasibətlər təqdirəlayiqdir. Həmçinin Nazir, ikitərəfli əlaqələrin daha da gücləndirilməsi və inkişaf etdirilməsi üçün gələcəkdə birgə fəaliyyətin davam etdirilməsinə hazır olduğunu vurğulayıb.

Press release 28 April 2018
No:105/18, Foreign Ministers of Azerbaijan and Malaysia had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Minister of Foreign Affairs of Malaysia Anifah Aman had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
Foreign Minister Elmar Mammadyarov in his letter to his counterpart mentioned that Azerbaijan attaches great importance to close dialogue and cooperation with Malaysia in the spirit of friendship, mutual understanding and trust.
Minister noted that two countries have developed a warm relationship underpinned by common interests and close cooperation. He emphasized great significance of intensifying people-to-people relations, growing interest in each other’s culture which is the best guarantee for bringing the two countries even closer.
Minister also highlighted that the position of Malaysia concerning the settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of Azerbaijan, the support to the relevant UN and OIC resolutions adopted in this framework is highly appreciated and reiterated his conviction that this support will continue.
Minister of Foreign Affairs of Malaysia Anifah Aman in the letter addressed to Minister Elmar Mammadyarov mentioned that over the past 25 years relations between two countries have tremendously grown in many areas including people-to-people ties. He stated that it is a matter of satisfaction that these relations are multifaceted based on mutual goodwill and understanding. Also, Minister emphasized that he looks forward to continue working closely to further enhance bilateral relations and bring them to greater heights.