Mətbuat şərhi 19 aprel 2018
No:104/18, Xarici işlər naziri vəzifəsini icra edən Elmar Məmmədyarov Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) Baş direktoru Yukiya Amanonu qəbul edib
Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) arasında mövcud effektiv əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə edərək AEBA-nın fəaliyyət və yardımının Azərbaycan tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə AEBA ilə Texniki Əməkdaşlıq Proqramı çərçivəsində ölkəmizdə həyata keçirilmiş 22 layihə və icra edilməkdə olan 9 layihənin Azərbaycanın inkişafı və müvafiq qurumların imkanlarının gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyəti vurğulandı. Azərbaycanın milli tədqiqat reaktorunun yaradılması və istifadə edilməsində və kadrların hazırlanmasında AEBA-nın dəstəyi yüksək qiymətləndirildi. Tərəflər sülh məqsədləri üçün nüvə texnologiyasının tətbiqinə toxunaraq, səhiyyə, kənd təsərrüfatı, neft sənayesi kimi sahələrdə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi apardılar.
Görüş zamanı Elmar Məmmədyarov nüvə reaktorlarının təhlükəsizliyi məsələsinə toxunaraq Ermənistanda yerləşən, bölgəmiz üçün ciddi təhlükə mənbəyi olaraq köhnəlmiş Çernobıl texnologiyası əsasında fəaliyyət göstərən “Metsamor” AES-in istismarından irəli gələn təhlükələri diqqətə çatdırdı. Həmçinin, o, "Metsamor" AES-in nüvə və radioaktiv maddələrin qaçaqmalçılığı baxımdan ciddi təhlükə mənbəyi olduğunu vurğulayaraq, nüvə təhlükəsizliyi konsepsiyası çərçivəsində AEBA tərəfindən bu istiqamətdə zəruri addımların atılmasının vacibliyini qeyd etdi.
Görüşdə beynəlxalq nüvə təhlükəsizliyi, dinc məqsədlərlə nüvə texnologiyasından istifadə edilməsi və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Press release 19 April 2018
Elmar Mammadyarov expressed satisfaction with fruitful cooperation established between Azerbaijan and the International Atomic Energy Agency (IAEA) and noted that work and support of IAEA is highly appreciated by Azerbaijan.
At the meeting the sides emphasized the importance of completed 22 and 9 ongoing projects in Azerbaijan within the framework of the Technical Cooperation Program with IAEA. They stressed that these projects are important for capacity building of relevant institutions. The IAEA 's support for establishment and operation of National Research Reactor of Azerbaijan and training provided for Azerbaijani experts was highly appreciated. Touching upon the peaceful use of nuclear technology the sides exchanged views on prospects of cooperation in health, agriculture and oil industry.
Referring to the safety of nuclear reactors Elmar Mammadyarov stressed that operation of Metsamor NPP in Armenia which continues to use old Chornobyl technology endangers the region with potential nuclear risks and threats. Saying that Metsamor NPP of Armenia remains source for illegal smuggling of nuclear and radioactive materials he stressed the importance of taking necessary measures by IAEA in this regard in line with the nuclear security concept.
At the meeting the sides exchanged views on issues of international nuclear security, use of nuclear technology for peaceful purposes and other issues of mutual interest.