No:103/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Yohan David Vadeful ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
09 mart 2026 14:53
9 mart tarixində Almaniya Federativ Respublikasının xarici işlər naziri Yohan David Vadeful Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Tərəflər regionda mövcud təhlükəsizlik vəziyyətini və Yaxın Şərqdə artan gərginliyin regional və qlobal təhlükəsizliyə təsirlərini müzakirə ediblər.
Almaniya naziri İranın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi dron hücumlarından narahatlığını ifadə edib, hücumları qətiyyətlə pisləyib, ölkəmizlə həmrəy olduğunu bildirib.
Almaniya naziri ölkəsinin vətəndaşlarının İrandan təxliyəsi istiqamətində göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür edib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin Azərbaycan–Almaniya ikitərəfli münasibətlərinin inkişaf perspektivləri, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:103/26, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Johann David Wadephul
09 March 2026 14:53
On 9 March, the Minister of Foreign Affairs of the Federal Republic of Germany, Johann David Wadephul, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
The sides discussed the current security situation in the region and the impact of the rising tensions in the Middle East on regional and global security.
The German Minister expressed his concern over the drone attacks carried out by Iran against our country, strongly condemned the attacks, and stated that he stands in solidarity with our country.
The German Minister thanked the Azerbaijani side for the support provided in the evacuation of its citizens from Iran.
During the phone call, an exchange of views was also held on the prospects for the development of bilateral relations between Azerbaijan and Germany, as well as on other regional issues of mutual interest.