No:101/26, Nazir Ceyhun Bayramov ilə Bolqarıstanın xarici işlər naziri Nadejda Neynski arasında telefon danışığı barədə mətbuat məlumatı
08 mart 2026 17:00
8 mart tarixində Bolqarıstan Respublikasının xarici işlər naziri Nadejda Neynski Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Nazirlər son günlər regionda yaranmış təhlükəsizlik vəziyyəti, o cümlədən Iran tərəfindən Azərbaycan ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş dron ilə hücumları barədə barədə müzakirə aparılıb.
Nazir Nadejda Neynski hücumları pisləyib, vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib, regional sabitliyin qorunmasının vacibliyini vurğulayıb. O, həmçinin İranda qalan Bolqarıstan vətəndaşlarının ölkəmizin ərazisindən keçidinə göstərilən dəstəyə görə təşəkkür edib.
Telefon danışığı zamanı tərəflər həmçinin Azərbaycan ilə Bolqarıstan arasında mövcud ikitərəfli əməkdaşlığın cari vəziyyətini və inkişaf perspektivlərini müzakirə ediblər. Enerji təhlükəsizliyi, regional bağlantılar və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

No:101/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs of Bulgaria, Nadezhda Neynski
08 March 2026 17:00
On 8 March, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria, Nadezhda Neynski, made a phone call to the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
The Ministers discussed the security situation in the region in recent days, including the drone attacks carried out by Iran against the territory of Azerbaijan.
Minister Nadezhda Neynski condemned the attacks, expressed her concern over the situation, and emphasized the importance of maintaining regional stability. She also expressed her gratitude for the support provided in the transit of Bulgarian citizens remaining in Iran through the territory of our country.
During the phone call, the sides also discussed the current state and prospects for the development of existing bilateral cooperation between Azerbaijan and Bulgaria. An exchange of views was held on issues of energy security, regional connectivity, and cooperation within the framework of international organizations.