No:101/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) baş katibi Kayrat Sarıbay və AQEM-ə üzv dövlətlərin səfirləri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
11 mart 2025 14:58
11 mart 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qazaxıstan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Asiyada Qarşılıqlı Fəaliyyət və Etimad Tədbirləri üzrə Müşavirənin (AQEM) baş katibi Kayrat Sarıbay və AQEM-ə üzv dövlətlərin səfirləri ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycanın AQEM-ə sədrliyindən irəli gələn məsələlər və sədrliyin prioritetləri, AQEM çərçivəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi səyləri müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin AQEM sədrliyinin əsas prioritetlərindən bəhs edib, bu istiqamətdə xüsusilə, AQEM üzv ölkələrinin yerləşdikləri mühüm coğrafi mövqeni nəzərə alaraq, nəqliyyat və kommunikasiyalar sahələri üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin geniş perspektivləri olduğunu qeyd edib.
Sədrliyimizin eyni zamanda AQEM-in institusionallaşması, fəaliyyət imkanlarının genişləndirilməsinə kökləndiyini bildirən nazir Ceyhun Bayramov, bu xüsusda AQEM-in yeni qərargahının Müşavirənin işinin daha da təkmilləşdirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Regionumuzda və dünyamızda baş verən proseslərin AQEM-in bölgədə inklüziv platforma kimi rolu və çəkisini artırdığı diqqətə çatdırılıb, bu istiqamətində sədrliyimiz müddətində göstərilən təşəbbüs və səylərin bütün üzv dövlətlər tərəfindən dəstəklənməsinin və AQEM çərçivəsində fəal iştirakçılığın vacibliyi vurğulanıb.

No:101/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), Kairat Sarybay, and the Ambassadors of the CICA Member States
11 March 2025 14:58
On 11 March 2025, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, held a meeting with the Secretary General of the Conference on Interaction and Confidence-Building Measures in Asia (CICA), Kairat Sarybay, and the Ambassadors of the CICA Member States within the framework of his official visit to the Republic of Kazakhstan.
During the meeting, issues arising from Azerbaijan’s chairmanship of CICA and the priorities of the chairmanship, as well as efforts to expand cooperation within the framework of CICA were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov spoke about the main priorities of Azerbaijan’s chairmanship of CICA and noted that, in this direction, there are broad prospects for developing cooperation in the fields of transport and communications, especially taking into account the important geographical position of the CICA Member States.
Minister Jeyhun Bayramov stated that Azerbaijan’s chairmanship is also focused on the institutionalization of CICA and the expansion of its operational capabilities, and in this regard noted the importance of the new headquarters of CICA in terms of further improving the work of the Conference.
It was emphasized that the processes taking place in our region and in the world increase the role and weight of CICA as an inclusive platform in the region, and the importance of supporting the initiatives and efforts demonstrated during Azerbaijan's chairmanship by all Member States, as well as active participation within the framework of CICA was emphasized.