No:100/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının dövlət naziri, xarici işlər və xaricdəki milli icma və Afrika məsələləri naziri Əhməd Attaf arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
08 mart 2026 16:47
8 mart tarixində Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının dövlət naziri, xarici işlər və xaricdəki milli icma və Afrika məsələləri naziri Əhməd Attaf Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı tərəflər regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri, eləcə də İranın Azərbaycana qarşı həyata keçirdiyi dron hücumları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Azərbaycan tərəfi bu cür hücumların ölkənin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş qəbuledilməz addım olduğunu vurğulayıb və yaranmış vəziyyətlə bağlı görülən tədbirlər barədə məlumat təqdim edib.
Nazir Əhməd Attaf mövcud vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edib, gərginliyin artmasının yolverilməz olduğunu bildirib və problemlərin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında, dialoq və diplomatik vasitələrlə həllinin vacibliyini qeyd edib. Əlcəzair naziri ölkəmizlə həmrəyliyini ifadə edib.
Telefon danışığı zamanı tərəflər Azərbaycan ilə Əlcəzair arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivlərini də müzakirə ediblər.

No:100/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of State, Minister of Foreign Affairs, National Community Abroad and African Affairs of the People’s Democratic Republic of Algeria, Ahmed Attaf
08 March 2026 16:47
On 8 March, the Minister of State, Minister of Foreign Affairs, National Community Abroad and African Affairs of the People’s Democratic Republic of Algeria, Ahmed Attaf, held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the phone call, the sides exchanged views on regional and international security issues, as well as on the drone attacks carried out by Iran against the territory of the Republic of Azerbaijan.
The Azerbaijani side emphasized that such attacks are an unacceptable act against the sovereignty and territorial integrity of the country and provided information on the measures taken in connection with the current situation.
Minister Ahmed Attaf expressed his concern over the current situation, stated that the escalation of tensions is unacceptable, and noted the importance of resolving issues on the basis of the norms and principles of international law, through dialogue and diplomatic means. The Algerian Minister expressed his solidarity with Azerbaijan.
During the phone call, the sides also discussed the prospects for the development of bilateral relations between Azerbaijan and Algeria.