No:099/26, Amerika Birləşmiş Ştatlarının Dövlət Departamentinin İranın ölkəmizə qarşı dron hücumları ilə bağlı bəyanatına dair şərh
07 mart 2026 22:10
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Dövlət Departamentinin İran tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş dron hücumlarını qınayan və ölkəmizlə həmrəylik ifadə edən bəyanatını yüksək qiymətləndiririk.
Bu bəyanatla, ABŞ tərəfi öz tərəfdaşlarına olan dəstəyini bütün dünyaya nümayiş etdirib.
ABŞ tərəfindən bəyan edilən bu mövqe cari ilin 10 fevral tarixində imzalanmış Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Amerika Birləşmiş Ştatları Hökuməti arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Xartiyanın ruhuna və məzmununa tam uyğundur.
Belə bir gərgin dönəmdə bir çox ölkələr Azərbaycana dəstəyini və həmrəyliyini nümayiş etdirib. Biz onların hər birinə minnətdarıq.
Təbii ki, dünyanın ən qüdrətli dövləti olan ABŞ tərəfindən göstərilən bu dəstəyin xüsusi əhəmiyyəti vardır.

No:099/26, Commentary on the statement of the United States Department of State regarding Iran’s drone attacks against our country
07 March 2026 22:10
We highly appreciate the statement of the United States Department of State condemning the drone attacks carried out by Iran against the territory of the Republic of Azerbaijan and expressing solidarity with our country.
Through this statement, the U.S. side has demonstrated to the whole world its support for its partners.
The position expressed by the United States fully corresponds to the letter and spirit of the Charter on Strategic Partnership between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the United States of America, signed on February 10 this year.
On such a tense period, many countries have demonstrated their support and solidarity with Azerbaijan. We are grateful to each and every one of them.
Obviously, the support shown by the United States, the most powerful country in the world, carries particular significance.