No:097/26, Türk Dövlətləri Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının Yaxın Şərqdəki Son İnkişaflarla bağlı BİRGƏ BƏYANATI
07 mart 2026 20:55
Türk Dövlətləri Təşkilatı Xarici İşlər Nazirləri Şurasının
Yaxın Şərqdəki Son İnkişaflarla bağlı
BİRGƏ BƏYANATI
İstanbul, 7 Mart 2026-cı il
Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) Üzv Dövlətlərin Xarici İşlər Nazirləri Şurası 7 mart 2026-cı il tarixində İstanbulda çağırıldı və regional və qlobal inkişaflar, o cümlədən ətraf bölgələrdə insan iztirablarına, ölümlərə və genişmiqyaslı humanitar çağırışlara səbəb olan mövcud silahlı münaqişə və qarşıdurmaların son zamanlar artması barədə ətraflı məsləhətləşmələr həyata keçirdi.
Nazirlər Yaxın Şərqdə son zamanlar artan zorakılıq və onun dağıdıcı nəticələri ilə bağlı dərin narahatlıqlarını ifadə etdilər. Onlar günahsız insanların həyatını təhlükəyə atan və bölgədə sabitliyi pozan bütün hərəkətləri pislədilər.
Nazirlər TDT Üzv Dövlətlərinin təhlükəsizliyinə qarşı hər hansı təhdidin bütün Təşkilat üçün narahatlıq doğurduğunu vurğuladılar və güc tətbiqinin yolverilməzliyini və suverenlik və ərazi bütövlüyü kimi universal prinsiplərə riayət etməyin vacibliyini qeyd etdilər.
Nazirlər İran İslam Respublikasının ərazisindən Türkiyə Respublikası və mülki obyektlər daxil olmaqla Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasına qarşı həyata keçirilən hücumları qətiyyətlə pislədilər.
Nazirlər regional vəziyyəti daha da ağırlaşdıran və gərginlik coğrafiyasını genişləndirmə riskini daşıyan bu kimi məsuliyyətsiz hərəkətlərin təkrarlanmamasına dair çağırış etdilər.
Nazirlər bu çərçivədə Türkiyə Respublikası və Azərbaycan Respublikasının suverenliyi, ərazi bütövlüyü və təhlükəsizliyinə güclü dəstəklərini ifadə etdilər və hər iki ölkənin xalqları və hökumətləri ilə tam həmrəy olduqlarını bir daha təsdiqlədilər.
Onlar Yaxın Şərqdə sabitliyin bütün region və onun xalqlarının tərəqqisi və rifahı üçün zəruri olduğunu vurğuladılar.
Nazirlər ziddiyyətlərin beynəlxalq hüquqa və BMT Nizamnaməsinin prinsiplərinə uyğun olaraq dialoq vasitəsilə dinc yollarla həllinin vacibliyini vurğuladılar.
Onlar eskalasiyanın dərhal azaldılması, qarşıdurmaların dayandırılması və dinc həllə doğru aparan yeganə mümkün yol kimi diplomatiyanın və konstruktiv dialoqun həlledici əhəmiyyətini vurğuladılar. Onlar bütün tərəfləri maksimum təmkin göstərməyə, danışıqlar masasına qayıtmağa və bütün fikir ayrılıqlarının dinc diplomatik vasitələrlə həllinə yönəlmiş xoşməramlı danışıqlarda iştiraka çağırdılar.
Nazirlər qarşıdurmaların davam etməsinin regional sülh və təhlükəsizliyə birbaşa təhdid yaratdığını vurğuladılar.
Nazirlər həmçinin böhranın qlobal ölçülərini vurğuladılar. Onlar strateji cəhətdən mühüm olan bu bölgədə uzun müddət davam edən qeyri-sabitliyin beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik, o cümlədən qlobal enerji bazarları, ticarət marşrutları, ərzaq təhlükəsizliyi və miqrasiya axınlarında potensial pozulmalar baxımından regionun hüdudlarındankənardakı ölkələrə təsir göstərə biləcək ciddi risklər daşıdığını qeyd etdilər.
Onlar həmçinin müvafiq BMT qətnamələrinə uyğun olaraq iki dövlət prinsipi əsasında Fələstin münaqişəsinin ədalətli, davamlı və hərtərəfli həllinə və bu kimi ədalətli və davamlı həllin tapılmasına və Fələstin xalqının, xüsusən də Qəzzada üzləşdiyi humanitar iztirablarının aradan qaldırılmasını qarşısına məqsəd qoyan beynəlxalq platformalar çərçivəsində əməkdaşlıq edilməsinə sadiqliklərini yenilədilər.
Nazirlər Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinin məqsəd və prinsiplərinə və beynəlxalq hüquqa sarsılmaz sadiqliklərini bir daha təsdiqləyərək, TDT-nin regionda sülhün və sabitliyin bərpasına yönəlmiş bütün həqiqi beynəlxalq səyləri dəstəkləməyə hazır olduğunu bildirdilər.
Nazirlər məsələni diqqətdə saxlamağa və bu və ortaq narahatlıq doğuran digər əlaqədarməsələlər üzrə TDT çərçivəsində sıx koordinasiyanı davam etdirməyə razılaşdılar.

No:097/26, JOINT STATEMENT of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States on Recent Developments in the Middle East
07 March 2026 20:55
JOINT STATEMENT
of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States on Recent Developments in the Middle East - Istanbul, 7 March 2026
The Council of Foreign Ministers of the Member States of the Organization of Turkic States (OTS) convened in Istanbul on 7 March 2026 and held extensive consultations on the regional and global developments, including the ongoing armed conflicts and hostilities recently hiked up in their surrounding area, which cause human suffering, loss of life and large-scale humanitarian challenges.
The Ministers expressed their profound concern over the recent escalation of violence and its devastating consequences throughout the Middle East. They condemned all acts that endanger innocent lives and undermine stability in the region.
The Ministers emphasized that any threats to the security of the Member States of the OTS are a matter of concern for the entire Organization and stressed the inadmissibility of the use of force and the need to uphold the universal principles of sovereignty and territorial integrity.
The Ministers expressed their strong condemnation of the attacks targeting the Republic of Türkiye and the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan including civilian facilities, carried out from the territory of the Islamic Republic of Iran.
The Ministers called for non-repetition of such reckless actions that further deteriorates the regional situation and risks the expansion of geography of tension.
With this understanding, the Ministers expressed their strong support for the sovereignty, territorial integrity and security of the Republic of Türkiye and the Republic of Azerbaijan and reaffirmed their full solidarity with the people and the government of both countries.
They emphasized that stability in the Middle East is indispensable for the prosperity and well-being of the entire region and its peoples.
The Ministers stressed the need for the resolution of disputes by peaceful means through dialogue in accordance with international law and the principles of the UN Charter.
They underlined the critical importance of diplomacy and constructive dialogue as the only viable path towards immediate de-escalation, cessation of hostilities and a peaceful resolution. They called upon all parties to exercise maximum restraint, return to the negotiating table and engage in good-faith talks aimed at settling all disagreements through peaceful diplomatic means.
The Ministers stressed that the continuation of hostilities poses a direct threat to regional peace and security.
The Ministers further highlighted the global dimensions of the crisis. They noted that prolonged instability in this strategically vital area carries serious risks for international peace and security, including potential disruptions to global energy markets, trade routes, food security and migratory flows that could affect nations far beyond the region.
They also renew their commitment to a just, lasting and comprehensive settlement of the Palestinian conflict based on the two-state solution in accordance with the relevant UN resolutions and pursue cooperation within international platformsaimed at bringing about such a just and lasting solution and addressing the humanitarian sufferings facing the Palestinian people, in particular in Gaza.
Reaffirming their unwavering commitment to the purposes and principles of the Charter of the United Nations and international law, the Ministers expressed the readiness of the OTS to support all genuine international efforts aimed at restoring peace and stability in the region.
The Ministers agreed to remain seized of the matter and to continue close coordination within the OTS framework on this and other related issues of common concern.