No:093/26, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
07 mart 2026 19:23
7 mart 2026-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov İstanbul şəhərində Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) Xarici İşlər Nazirləri Şurasının qeyri-rəsmi iclası çərçivəsində Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Hakan Fidan ilə görüşüb.
Görüş zamanı Yaxın Şərqdə mövcud təhlükəsizlik vəziyyəti, regionda artan eskalasiya və bunun regional sabitliyə mümkün təsirləri müzakirə olunub.
İran İslam Respublikasının ərazisindən Türkiyə Respublikasının ərazisini hədəf alan raket buraxılışı və Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasına qarşı həyata keçirilmiş dron hücumları qətiyyətlə pislənilib.
Bu qəbildən hərəkətlərin beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə zidd olmaqla yanaşı, regionda gərginliyin artmasına xidmət etdiyi və təhlükəsizlik mühitini daha da mürəkkəbləşdirdiyi diqqətə çatdırılıb.
Sözügedən hücumlardan dərhal sonra Türkiyə Respublikasının Prezidenti başda olmaqla, Türkiyə tərəfinin Azərbaycana dəstək ifadə edən açıqlamalarına görə minnətdarlıq ifadə olunub.
Azərbaycanın əsas hissəsindən Naxçıvana və əks istiqamət üzrə həyata keçirilən təyyarə reyslərinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə uçuşların müvəqqəti olaraq İğdır Hava Limanı vasitəsilə təşkil olunmasının Azərbaycan tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyi qeyd edilib.
Görüş zamanı Azərbaycan-Türkiyə strateji müttəfiqlik münasibətlərindən irəli gələn əməkdaşlıq və koordinasiya məsələləri, yüksək səviyyəli səfər və təmaslar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:093/26, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan
07 March 2026 19:23
On 7 March 2026, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Türkiye, Hakan Fidan in Istanbul within the framework of the informal meeting of the Council of Foreign Ministers of the Organization of Turkic States (OTS).
During the meeting, the current security situation in the Middle East, the rising regional escalation, and its potential impact on regional stability were discussed.
The missile launch from the territory of the Islamic Republic of Iran targeting Türkiye and the drone attacks against the Nakhchivan Autonomous Republic of Azerbaijan were strongly condemned.
It was emphasized that such actions violate international law and its norms and principles, contribute to increased regional tension, and further complicate the security environment.
Gratitude was expressed for the statements of support for Azerbaijan made by the Turkish side, led by the President of the Republic of Türkiye, immediately after the aforementioned attacks.
The temporary organization of flights between mainland Azerbaijan and Nakhchivan via Iğdır Airport to ensure aviation safety was highly appreciated by Azerbaijan.
The meeting also covered cooperation and coordination matters arising from Azerbaijan- Türkiye strategic partnership relations, as well as high-level visits and contacts.
Additionally, other regional and international issues of mutual interest were also discussed in the meeting.