No:092/26, Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının təxliyəsi ilə bağlı mətbuat məlumatı
Yaxın Şərqdə davam etməkdə olan hərbi eskalasiya nəticəsində Körfəz ölkələrinin hava məkanlarının bağlanmasından dərhal sonra həmin ölkələrdə qalmış Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının təxliyəsi ilə bağlı təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilməyə başlanılmışdır.
Körfəz ölkələrindəki diplomatik missiyalarımıza verilmiş tapşırıq əsasında təxliyə üçün vətəndaşlarımızın siyahıya alınması həyata keçirilmişdir.
İlkin siyahıyaalma nəticələrinə əsasən 5 ölkədə təxminən 1000 Azərbaycan Respublikası vətəndaşı təxliyə üçün müraciət etmişdir (Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri: 490 nəfər, Səudiyyə Ərəbistanı: 220 nəfər, Qətər Dövləti: 200 nəfər, Bəhreyn Krallığı: 23 nəfər, Küveyt Dövləti: 26 nəfər).
Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçün əsas turizm istiqamətlərindən biri olan Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) və xüsusilə də Dubay şəhərində ölkəmizin Baş konsulluğunun "FlyDubai" aviaşirkəti ilə apardığı danışıqlar nəticəsində Dubay-Bakı istiqamətində uçuşlar BƏƏ hava məkanı məhdud açıldıqdan sonra həyata keçirilməyə başlanmışdır. Qeyd olunan istiqamət üzrə 3-5 mart tarixlərində həyata keçirilmiş uçuşlarla 755 nəfər Azərbaycan vətəndaşı ölkəyə geri qayıdıb. Hal-hazırda BƏƏ hava məkanının yenidən bağlı olduğu nəzərə alınaraq, yerdə qalan Azərbaycan vətəndaşlarının ölkəmizə qaytarılması istiqamətində zəruri planlaşdırma işləri aparılır.
Təxliyəyə ehtiyac duyulan ikinci əsas istiqamət olan Səudiyyə Ərəbistanı üzrə 4 mart 2026-cı il tarixində  Azərbaycan Hava Yollarına məxsus xüsusi təyyarə reysi ilə Ciddə şəhərindən 193 nəfər Azərbaycan vətəndaşı (bundan əlavə, 9 nəfər Gürcüstan vətəndaşı olan azərbaycanlı və 5 nəfər Rusiya vətəndaşı olan azərbaycanlı) (ümumi 207 nəfər) ölkəmizə təxliyə olunub. Bundan əlavə, Qətər Dövləti, Bəhreyn Sultanlığı və Səudiyyə Ərəbistanında qeydiyyata düşmüş vətəndaşlarımızın diplomatik missiyalarımızın təşkil etdiyi müvafiq avtobuslarla Ciddəyə nəqli həyata keçirilib və AZAL-a məxsus Ciddə-Bakı reysi ilə 7 mart 2026-cı il tarixində təxliyə olunaraq, 203 nəfər (2 nəfər Rusiya vətəndaşı olan azərbaycanlı, 1 nəfər Gürcüstan vətəndaşı olan azərbaycanlı daxil olmaqla) ölkəmizə geri qayıdıb.
İran İslam Respublikasında olan vətəndaşlarımızın maneəsiz şəkildə ölkəmizə quru yolu ilə keçə bilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah qərar qəbul etmiş və aidiyyəti dövlət qurumlarına göstəriş verilmişdir. İndiyə qədər 300 nəfər Azərbaycan Respublikası vətəndaşı İrandan quru yolla Azərbaycana gəlib.
Regiondakı vəziyyət tərəfimizdən diqqətlə izlənməkdədir və vətəndaşlarımızın təxliyəsi üçün lazimi tədbirlər görülməkdədir.

No:092/26, Press release regarding the evacuation of citizens of the Republic of Azerbaijan
Following the ongoing military escalation in the Middle East and the immediate closure of Gulf countries’ airspace, urgent measures have been initiated to evacuate Azerbaijani citizens remaining in those countries.
Based on instructions provided to our diplomatic missions in the Gulf countries, lists of citizens requiring evacuation have been compiled.
According to preliminary registration results, approximately 1,000 Azerbaijani citizens across five countries requested evacuation (United Arab Emirates – 490, Saudi Arabia – 220, State of Qatar – 200, Kingdom of Bahrain – 23, and State of Kuwait – 26).
In the United Arab Emirates (UAE), one of the main tourist destinations for Azerbaijani citizens, particularly in Dubai, flights on the Dubai–Baku route were arranged through negotiations conducted by our Consulate General with FlyDubai after the UAE airspace was partially reopened. 755 Azerbaijani citizens returned to the country on flights operated on the mentioned route on March 3-5. Currently, due to the UAE airspace being closed again, necessary planning is underway to bring remaining Azerbaijani citizens home.
For the second main evacuation route, Saudi Arabia, a special flight of Azerbaijan Airlines from Jeddah on 4 March 2026 evacuated 193 Azerbaijani citizens (in addition, 9 ethnic Azerbaijanis holding Georgian citizenship and 5 ethnic Azerbaijanis holding Russian citizenship) (totaling 207 individuals). Moreover, Azerbaijani citizens registered in Qatar, Bahrain, and Saudi Arabia were transported by buses organized by our diplomatic missions to Jeddah and evacuated on an AZAL Jeddah–Baku flight on 7 March 2026, returning 203 citizens (including 2 ethnic Azerbaijanis holding Russian citizenship and 1 ethnic Azerbaijani holding Georgian citizenship) to Azerbaijan.
To ensure that our citizens in the Islamic Republic of Iran can cross into our country by land without obstacles, the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan issued a resolution and directed relevant state bodies. To date, 300 Azerbaijani citizens have entered Azerbaijan from Iran by land.
The situation in the region continues to be closely monitored, and all necessary measures are being taken to ensure the safe evacuation of our citizens.