No:091/18, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Qoşulmama hərəkatının Bakıda keçirilən Aralıq Nazirlər Konfransı çərçivəsində Venesuela Bolivar Respublikasının xarici işlər üzrə xalq hakimiyyəti naziri Xorxe Arreasa Monserratı qəbul edib
Nazir X. Monserrat Nazirlər Konfransının yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan hökumətinə təşəkkür etdi.
Nazirlər ikitərəfli münasibətlərin hazırkı durumu və əməkdaşlıq perspektivlərini müzakirə etdilər və diplomatik təmsilçiliyin əməkdaşlığın genişləndirilməsində önəmli olduğunu bildirdilər. X. Monserrat Venesuelanın Azərbaycanla münasibətlərə xüsusi önəm verdiyini və Azərbaycanda Venesuela Səfirliyinin açılmasının bunun göstəricisi olduğunu əlavə etdi.
E.Məmmədyarov həmkarına Nazirlər Konfransına uğurlu sədrliyə görə təşəkkür etdi və Venesuela və Azərbaycanın QH və BMT daxil olmaqla, çoxtərəfli platformada əməkdaşlığının əsasında uğurlu ikitərəfli münasibətlərin dayandığını vurğuladı. Həmçinin münasibətlərin irəlilədilməsi baxımından siyasi məsləhətləşmələr mexanizminin təsisinin önəmini qeyd etdi.

Press release 07 April 2018
No:091/18, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Jorge Arreaza Montserrat, Minister of Foreign Affairs of the Bolivarian Republic of Venezuela in the framework  of the NAM Mid-term Ministerial Conference in Baku
Minister J. Montserrat thanked the Government of Azerbaijan for the high level hosting of the Ministerial Conference.
The Ministers discussed the current state of bilateral relations and prospects of cooperation and in this regard noted the significance of diplomatic representation. J. Montserrat added that Venezuela attaches great importance to relations with Azerbaijan, as the opening of the Venezuelan Embassy in Azerbaijan indicates.
E. Mammadyarov thanked his counterpart for the successful chairmanship in the Ministerial Conference and emphasized the productive cooperation at the multilateral platforms, including UN and NAM, which is based on the positive bilateral relationship between Venezuela and Azerbaijan. He also highlighted the importance of establishing a mechanism for political consultation for moving forward of relations.