No:090/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
07 mart 2026 00:35
6 mart tarixində Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Şeyx Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş dron hücumları və cari təhlükəsizlik vəziyyəti ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Abdullah bin Zayed Əl Nəhyan mülki əhalinin və mülki infrastrukturun hədəf alınmasını qətiyyətlə pislədiyini və bu kimi addımların qəbuledilməz olduğunu diqqətə çatdırıb.
Nazirlər Yaxın Şərqdə gərginliyin artmasından narahatlığını ifadə edib, vəziyyətin daha da eskalasiyasının qarşısının alınmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Telefon danışığı zamanı tərəflər həmçinin Azərbaycan ilə Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişaf perspektivlərini müzakirə ediblər.

No:090/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the United Arab Emirates, Abdullah bin Zayed Al Nahyan
07 March 2026 00:35
On March 6, 2026, the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the United Arab Emirates, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the phone call, views on the drone attacks carried out against Azerbaijan and the current security situation were exchanged.
Minister Abdullah bin Zayed Al Nahyan strongly condemned the targeting of civilians and civilian infrastructure, emphasizing that such actions are unacceptable.
The ministers expressed concern over the rising tensions in the Middle East and stressed the importance of preventing further escalation.
During the telephone conversation, the parties also discussed the prospects for the development of existing strategic partnership relations between Azerbaijan and the United Arab Emirates.