No:089/26, Nazir Ceyhun Bayramovla İtaliya Respublikasının baş nazirinin müavini, xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Antonio Tayani arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
06 mart 2026 19:54
6 mart tarixində İtaliya Respublikasının baş nazirinin müavini, xarici işlər və beynəlxalq əməkdaşlıq naziri Antonio Tayani Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramova zəng edib.
Telefon danışığı zamanı tərəflər regionda yaranmış təhlükəsizlik vəziyyəti, xüsusilə də İran tərəfindən Azərbaycan ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş dron hücumları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş bu cür hücumların qəbuledilməz olduğunu vurğulayaraq, ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş hər hansı addımların beynəlxalq hüquqa zidd olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki, mülki əhali və infrastruktur üçün risk yaradan bu kimi hərəkətlər regionda təhlükəsizlik və sabitliyə ciddi təhdid təşkil edir.
Nazir Antonio Tajani mövcud vəziyyətlə bağlı narahatlığını ifadə edərək, həmrəyliyini bildirib. O, regionda sabitliyin bərpa olunmasının əhəmiyyətini qeyd edib.
İtaliya naziri İtaliya vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının ərazisindən istifadə etməklə təxliyyəsinə yaradılmış şəraitə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürünü ifadə edib. Göstərilmiş dəstəyin yüksək qiymətləndirildiyi bildirilib.
Telefon danışığı zamanı tərəflər həmçinin iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində əməkdaşlığın perspektivlərini müzakirə ediblər.

No:089/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Republic of Italy, Antonio Tajani
06 March 2026 19:54
On March 6, 2026, the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and International Cooperation of the Italian Republic, Antonio Tajani, held a phone call with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov.
During the telephone conversation, the sides exchanged views on the security situation in the region, particularly concerning the drone attacks carried out by Iran against the territory of Azerbaijan.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that such attacks against Azerbaijan are unacceptable and stressed that any actions directed against the country’s sovereignty and territorial integrity are contrary to international law. It was noted that these actions, which pose risks to civilians and infrastructure, represent a serious threat to security and stability in the region.
Minister Antonio Tajani expressed concern over the situation, conveyed Italy’s solidarity, and highlighted the importance of restoring stability in the region.
The Italian Minister expressed his gratitude to the Azerbaijani side for the conditions created for the evacuation of Italian citizens using the territory of the Republic of Azerbaijan. It was stated that the support provided was highly appreciated.
During the telephone conversation, the ministers also discussed prospects for cooperation within the framework of strategic partnership between the two countries.