No:089/24, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə İraq Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələrinə dair mətbuat məlumatı
02 mart 2024 10:15
2024-cü ilin 1 mart tarixində Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə İraq Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında ilk konsulluq məsləhətləşmələri keçirilib.
Məsləhətləşmələrdə Azərbaycan nümayəndə heyətinə Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Emil Səfərov, İraq Respublikasının nümayəndə heyətinə isə, İraq Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Konsulluq idarəsinin rəisi Ahmed Ali Ameen Al-Sadi rəhbərlik edib.
Konsulluq məsləhətləşmələri zamanı Azərbaycan üçün tərəfdaş ölkə olan İraq Respublikası ilə konsulluq sahəsində əməkdaşlığın cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri, o cümlədən sahə üzrə yeni ikitərəfli sənədlərin imzalanması və konsulluq xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması imkanları nəzərdən keçirilib.
Məsləhətləşmələr çərçivəsində iki ölkə vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının qorunmasının təmin edilməsi, məhkum olunmuş şəxslərə zəruri konsulluq yardımının göstərilməsi sahəsində səylərin gücləndirilməsi, o cümlədən məhkum olunmuş şəxslərin verilməsi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi mövzularında müzakirələr aparılıb.
Konsulluq sahəsində həyata keçirilmiş son yeniliklər barədə təcrübə mübadiləsi aparan tərəflər, həmçinin iki ölkə arasında miqrasiya, ədliyyə və digər sahələrdə əlaqələrin gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
Tərəflər arasında konsulluq məsləhətləşmələrinin növbəti iclasının 2024-cü ildə Bağdad şəhərində keçirilməsinə dair razılıq əldə olunub.

No:089/24, Press release on the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Iraq
02 March 2024 10:15
On 1 March 2024, the first consular consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Iraq were held in Baku.
During the consultations, the Azerbaijani delegation was led by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Emil Safarov, while the Iraqi delegation was led by the Head of the Consular Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Iraq, Ahmed Ali Ameen Al-Sadi.
During the consular consultations, the current state and prospects for the development of cooperation in the consular field with the Republic of Iraq, a partner country for Azerbaijan, were reviewed, including the signing of new bilateral documents in this area and opportunities for the digitalization of consular services.
Within the framework of the consultations, discussions were held on ensuring the protection of the rights and freedoms of citizens of both countries, strengthening efforts to provide necessary consular assistance to convicted persons, as well as expanding cooperation in the transfer of sentenced persons.
The sides exchanged experience on recent innovations implemented in the consular field and also emphasized the importance of strengthening cooperation between the two countries in the areas of migration, justice, and other fields.