No:085/20, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Səudiyyə Ərəbistanı Xarici işlər naziri Faisal bin Farhan Al Saud ilə telefon söhbəti baş tutub
01 may 2020 04:49
Tərəflər iki ölkə arasındakı ikitərəfli münasibətlərin hazırkı durumu, habelə əməkdaşlıq gündəliyində duran bir sıra aktual məsələləri müzakirə ediblər.
Telefon danışığı zamanı Səudiyyə Ərəbistanı və Azərbaycan arasında bərpa olunan enerji, turizm və digər sahələrində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub və ümumdünya sağlamlıq böhranı bitdikdən sonra bu istiqamətdə səylərin daha da artırılmasının əhəmiyyəti nazirlər tərəfindən vurğulanıb.
Tərəflər, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin təşəbbüsü ilə cari il mayın 4-də Qoşulmama Hərəkatının Təmas Qrupu formatında videokonfrans vasitəsilə koronavirusa qarşı mübarizəyə həsr olunmuş Zirvə görüşünün keçirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Nazirlər, həmçinin iki ölkə arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq və qarşılıqlı dəstəyin əhəmiyyətini qeyd ediblər.

Press release 01 May 2020 04:49
No:085/20, Foreign Minister Elmar Mammadyarov had a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of Saudi Arabia Faisal bin Farhan Al Saud
01 May 2020 04:49
The sides discussed the current state of bilateral relations between the two countries, as well as a number of topical issues on the agenda of cooperation.
During the telephone conversation, the issues of cooperation in the spheres of renewable energy and tourism between Azerbaijan and Saudi Arabia were discussed and the Ministers stressed the importance of increasing efforts in these directions after the global health crisis.
The parties exchanged views on a Summit of the Contact Group of the Non-Aligned Movement to be held on May 4, 2020 in a video-conference format upon the initiative of the President of the Republic of Azerbaijan and dedicated to “We are together against COVID-19” subject.
The Ministers also noted the importance of cooperation and mutual support between the two countries within international organizations.