No:083/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Burkina Fasonun xarici işlər və regional əməkdaşlıq naziri Karamoko Jan Mari Traore ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
01 mart 2024 13:54
1 mart 2024-cü il tarixində xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 3-cü Antalya Diplomatiya Forumunda iştirakı çərçivəsində Burkina Fasonun xarici işlər və regional əməkdaşlıq naziri Karamoko Jan Mari Traore ilə görüşüb.
Görüşdə nazir Ceyhun Bayramov Karamoko Jan Mari Traoreni bu yaxınlarda Burkina Fasonun xarici işlər naziri vəzifəsinə təyin olunması münasibətilə təbrik edib və iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin daha da möhkəmləndirilməsinə hazır olduğunu bildirib.
Beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə BMT, Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyətin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub. Tərəflər bir sıra istiqamətlərdə əməkdaşlıq potensialını vurğulayıblar.

No:083/24, Press release on the meeting between Minister Jeyhun Bayramov and the Minister of Foreign Affairs and Regional Cooperation of Burkina Faso, Karamoko Jean Marie Traoré
01 March 2024 13:54
On 1 March 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs and Regional Cooperation of Burkina Faso, Karamoko Jean Marie Traoré, on the sidelines of the 3rd Antalya Diplomacy Forum.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov congratulated Karamoko Jean Marie Traoré on his recent appointment as Minister of Foreign Affairs of Burkina Faso and expressed readiness to further strengthen bilateral relations between the two countries.
Satisfaction was expressed with the current level of cooperation within international organizations, particularly the United Nations, the Non-Aligned Movement, and the Organization of Islamic Cooperation. The sides highlighted the existing potential for cooperation in a number of areas.