No:080/26, Nazir Ceyhun Bayramovla Qırğız Respublikasının xarici işlər naziri Ceenbek Kulubayev arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
05 mart 2026 21:01
5 mart 2026-cı il tarixində Qırğız Respublikasının xarici işlər naziri Ceenbek Kulubayev Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinə zəng vurub.
Telefon danışığı zamanı, nazir Ceyhun Bayramov qarşı tərəfə İranın dron hücumları barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qarşı həyata keçirilmiş bu hücum beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin pozulmasıdır və regionda gərginliyin artmasına xidmət edir. İran tərəfindən üzr istənilməsinin, məsələyə dair izahat verilməsinin və bu kimi halların gələcəkdə təkrarlanmaması üçün tədbirlərin görülməsinin tələb olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Qırğız naziri Azərbaycan Respublikasının ərazisinə qarşı dron hücumlarının narahatlıq doğurduğunu, ölkəmizlə həmrəy olduğunu bildirib. Bu kimi hücumların regionda gərginliyin daha da artmasına xidmət etdiyi vurğulanıb.
Nazir Ceenbek Kulubayev İranda olan Qırğız vətəndaşlarının Azərbaycan Respublikasının ərazisindən tranzit keçidinə yaradılmış şəraitə görə ölkəmizə təşəkkür edib, operativ dəstəyi yüksək qiymətləndirildiyi bildirilib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin qarşılılıq maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:080/26, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic Jeenbek Kulubayev
05 March 2026 21:01
On March 5, 2026, the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic, Jeenbek Kulubaev, held a telephone conversation with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan.
During the phone call, Minister Jeyhun Bayramov provided detailed information about the drone attacks carried out by Iran. He stated that these attacks against the territory of the Republic of Azerbaijan constitute a violation of the norms and principles of international law and contribute to increased tensions in the region. It was emphasized that Azerbaijan demands an apology from Iran, an explanation of the incident, and the adoption of measures to prevent the recurrence of such cases in the future.
The Kyrgyz Minister expressed concern over the drone attacks against the territory of Azerbaijan and stated that Kyrgyzstan stands in solidarity with our country. It was highlighted that such attacks contribute to further escalation of tensions in the region.
The need to prevent further escalation of the situation in the Middle East, increase diplomatic efforts, and respect the norms and principles of international law within this framework was also underlined.
Minister Jeenbek Kulubaev expressed gratitude to Azerbaijan for providing transit arrangements for Kyrgyz citizens in Iran through Azerbaijani territory and noted that the operational support was highly appreciated.