No:080/25, Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Ayxan Hacızadənin Ermənistan XİN-in Sumqayıt hadisələri ilə bağlı bəyanatına dair şərhi
27 fevral 2025 20:47
Ermənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Sumqayıt hadisələri ilə bağlı 27 fevral tarixli bəyanatında ölkəmizə qarşı irəli sürdüyü iddialar tamamilə əsassız olmaqla yanaşı, tarixi faktların təhrif edilməsi və saxtalaşdırılmasıdır.
Bu bəyanat, 1980-ci illərin sonlarından başlayaraq Ermənistanın Azərbaycana qarşı əsassız və qeyri-qanuni ərazi iddialarını həyata keçirmək məqsədilə zorakılıq əməllərini, Ermənistan ərazisində yaşayan azərbaycanlı əhalinin kütləvi qovulmasını, Azərbaycan xalqına qarşı terroru, etnik zəmində təxribatları və hərbi gücdən istifadəni ört-basdır etmək cəhdləridir.
Ermənistan XİN-nə xatırladırıq ki, Sumqayıtda etnik zəmində törədilən iğtişaş SSRİ və Ermənistan rəhbərliyinin, erməni şovinist ideoloqların və ekstremist təşkilatların öncədən düşünülmüş və planlaşdırılmış məqsədyönlü təxribatlarının tərkib hissəsi idi.
Həmçinin qeyd edək ki, SSRİ Baş Prokurorluğu tərəfindən hadisə ilə bağlı cinayət işi açıldığı, nəticədə iğtişaşların icraçıları və əlbir olan şəxslər, həmçinin ümumi sayı 32 nəfərdən ibarət qurbanlar müəyyən edildiyi hər kəsə məlumdur. Hadisənin qurbanları arasında 6 nəfəri azərbaycanlının olması sübut edir ki, bu iğtişaşlar azərbaycanlı əhali tərəfindən həyata keçirilməmişdi.
Ermənistan XİN-nə xatırladırıq ki, Azərbaycan Respublikası beynəlxalq səviyyədə tanınmış suveren ərazisinin bir hissəsində Ermənistanın onilliklər boyu davam edən hərbi işğalına son qoyub, ərazi bütövlüyü və suverenliyini təmin edib.
Ermənistan tərəfinin guya ermənilərə qarşı 2023-cü ildə “etnik təmizləmə” siyasəti həyata keçirildiyi barədə iddialar səsləndirmək əvəzinə, nəinki indiki Ermənistan ərazisində, eləcə də işğal dövründə azərbaycanlılar və Azərbaycan irsinə qarşı törətdiyi cinayət əməllərinə nəzər yetirməsi daha faydalı olardı.

No:080/25, Commentary by Aykhan Hajizada, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs, concerning the statement of the Armenian Foreign Ministry on the Sumgayit events
27 February 2025 20:47
The Armenian Foreign Ministry's allegations against Azerbaijan in its statement of 27 February on the Sumgayit events are not only unfounded but also distort and falsify historical facts.
We remind the Armenian Foreign Ministry that the ethnic turmoil in Sumgayit was an integral part of the purposeful and planned provocation by the leadership of the USSR and Armenia, Armenian chauvinistic ideologists, and extremist organizations.
We inform the Foreign Ministry of Armenia that the person who instigated the incidents and led the march, personally killing the 6 individuals and raping 3 Armenian women, was an ethnic Armenian named Eduard Grigoryan. Numerous testimonies from Armenians residing in Sumgayit corroborate these accounts. Grigoryan, condemned to 12 years in prison by a court ruling, was moved to Armenia to serve his sentence and was later released from prison.
92 persons found guilty in the outcomes of the trial regarding the events in Sumgayit on 27-29 February 1988, were sentenced to imprisonment, and 1 person received capital punishment.
The Armenian Foreign Ministry is also well aware that none of the perpetrators of multiple war crimes and crimes against humanity committed by Armenia in various cities and villages, including Khojaly, during its military aggression against Azerbaijan, have yet been held legally accountable.
Instead of claiming that in 2023 the "ethnic cleansing" was carried out against Armenians, it would be more beneficial for the Armenian side to look at the criminal acts committed not only on the territory of present-day Armenia, but also against Azerbaijanis and Azerbaijan's heritage during the occupation.