No:072/24, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Almaniya Federativ Respublikasına işgüzar səfərinə dair mətbuat məlumatı
27 fevral 2024 18:05
27 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Almaniya Federativ Respublikasına işgüzar səfərə yola düşüb.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan və Ermənistan xarici işlər nazirləri arasında “Sülh və dövlətlərarası münasibətlərin qurulması haqqında ikitərəfli saziş” layihəsi üzrə danışıqların növbəti raundunun, habelə Almaniyanın rəsmi şəxsləri ilə görüşlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

No:072/24, Press release on the working visit of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov to the Federal Republic of Germany
27 February 2024 18:05
On 27 February 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, departed on a working visit to the Federal Republic of Germany.
Within the framework of the visit, it is planned to hold the next round of negotiations between the Ministers of Foreign Affairs of Azerbaijan and Armenia on the draft “Bilateral Agreement on Peace and the Establishment of Interstate Relations,” as well as meetings with officials of Germany.