No:071/20, AR XİN-in Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva KİV-in Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində keçirilən qondarma “seçkilərin” ikinci turu ilə bağlı sualını cavablandırır
Cavab:  Azərbaycan Respublikasının Ermənistan Respublikası tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində işğalçı ölkə tərəfindən keçirilən qanunsuz “seçkilər” ilə bağlı AR XİN-in mövqeyi bu ilin 31 mart tarixində ifadə edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev aprelin 14-də keçirilən 2020-ci ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi yekunlarına həsr olunan videokonfrans şəklində müşavirədə bu məsələyə münasibət bildirərək qeyd etdi ki, “bu “seçkilər” bir daha göstərdi ki, bu qanunsuz xunta rejimini heç kim tanımır”. Bir daha vurğulayırıq ki, işğalçı ölkənin təşkil etdiyi bu “seçkilər”, neçənci mərhələsinin keçirilməsindən asılı olmayaraq, hər hansı hüquqi qüvvəsi olmayan və qurama oyundan başqa bir şey deyildir.
Ölkəmizin müvəqqəti işğal altında olan Dağlıq Qarabağ böləsindəki bu qanunsuz aktla bağlı beynəlxalq ictimaiyyətin birmənalı mövqeyinə bir daha istinad edərək, qondarma “seçkilər” və onların nəticələrinin çoxsaylı beynəlxalq təşkilat və dövlətlər tərəfindən rədd edildiyini xatırlatmaq istərdim. Qondarma “seçkilər” ilə bağlı beynəlxalq ictimaiyyətin üzvləri tərəfindən hələ də bəyanatlar verilməkdə davam edir və bu xüsusda, Azərbaycanın beynəlxalq tanınmış sərhədləri çərçivəsində suverenliyi və ərazi bütövlüyünə dəstək ifadə olunur.
Azərbaycan ərazisində seçkilər ölkəmizin Konstitusiyasına uyğun olaraq keçirilir və konkret olaraq ölkəmizin Dağlıq Qarabağ bölgəsində seçkilər hərbi işğal amili aradan qaldırıldıqdan sonra və bölgənin hər iki icmasının iştrakı ilə baş tuta bilər. Bu məsələdə hər hansı əlavə şərhə ehtiyac duyulduğunu zənn etmirəm.

<p>No:071/20,&nbsp;Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers a question of the media about the second round of the so-called "elections" in the occupied Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan</p>
16 April 2020 04:29
Answer: On March 31 the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan expressed its position on the illegal "elections" held in the Azerbaijani Nagorno-Karabakh region occupied by the Republic of Armenia. Commenting on the issue in a video conference on the socio-economic results of the first quarter of 2020 on April 14, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev said that "these "elections" once again showed that no one recognizes this illegal junta”. We once again emphasize that these "elections" organized by the aggressor country, regardless of their rounds, are nothing but a mock election exercise with no legitimacy.
Referring to the unequivocal position of the international community on this illegal act held in the temporarily occupied Nagorno-Karabakh region of our country, I would like to remind that the so-called "elections" and their results have been firmly rejected by leading international organizations and numerous states. Members of the international community still continue to release statements about the so-called "elections", expressing support for Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity within its internationally recognized borders.
Elections in Azerbaijan are held in accordance with the Constitution of our country, and with regard to the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan, elections can be held after the elimination of the military occupation factor and with the participation of both communities of the region. I think no additional commentary is needed on this matter.