No:062/23, Nazir Ceyhun Bayramovun ABŞ Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
09 fevral 2023 20:45
9 fevral 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Amerika Birləşmiş Ştatları Dövlət Katibinin Avropa və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisi Karen Donfrid arasında telefon danışığı baş tutub.
Tərəflər iki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlərin cari gündəliyi, regionda vəziyyət və Azərbaycan-Ermənistan arasında sülh prosesi barədə ətraflı müzakirə aparıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Laçın yolunda etiraz aksiyasının legitim olduğunu və aksiyanı həyata keçirən şəxslərin tələblərinin yerinə yetirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb. Bölgədə guya “blokada” və “çətin humanitar vəziyyət” barədə heç bir dəlillərin olmadığı barədə faktlar diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycanın bölgədə sülh və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində təkliflərinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən sülh sazişi üzrə danışıqlara törədilən maneələr, silahlı qüvvələrini Azərbaycan ərazisindən tam çıxarmaması, hərbi təxribatları və qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyəti davam etdirməsi kimi öhdəliklərin kobud pozuntusu bir daha xatırlanıb.
Nazir Ermənistanın sülh sazişi üzrə danışıqlar prosesi üzrə manipulyasiyalara yol vermək və təxribatçı bəyanatlar səsləndirmək əvəzinə, qısa müddətdə danışıqlar masası arxasında əyləşməsinin vacib olduğunu bildirib.
Tərəflər telefon danışığı zamanı, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:062/23, Press release on the telephone conversation of Minister Jeyhun Bayramov with U.S. Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried
09 February 2023 20:45
On 9 February 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and United States Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Karen Donfried held a telephone conversation.
The sides held detailed discussions on the current agenda of bilateral relations between the two countries, the situation in the region, and the peace process between Azerbaijan and Armenia.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that the protest action on the Lachin road is legitimate and that it is necessary to fulfill the demands of the persons holding the action. The absolute lack of factual evidence was noted regarding the alleged “blockade” and “difficult humanitarian situation” in the region.
Despite Azerbaijan’s proposals towards ensuring peace and stability in the region, the obstacles created by Armenia to negotiations on the peace agreement, its failure to fully withdraw its armed forces from the territory of Azerbaijan, its military provocations and gross violation of obligations such as continuing illegal economic activity were once again recalled.
The Minister stated that instead of allowing manipulations over the negotiation process on the peace agreement and voicing provocative statements, it is important for Armenia to sit at the negotiating table within a short period of time.
During the telephone conversation, the sides also conducted an exchange of views on other bilateral and regional issues of mutual interest.