No:050/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin Ermənistan tərəfindən qeyri-kommersiya qurumları və xeyriyyə təşkilatlarının korrupsiya, çirkli pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi məqsədilə sui-istifadə edilməsinə dair BMT-də yayılmış hesabata dair məlumatı
Azərbaycan tərəfinin hazırladığı “Ermənistan tərəfindən qeyri-kommersiya təşkilatları və xeyriyyə qurumlarından korrupsiya, çirkli pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsi məqsədilə sui-istifadə edilməsi” adlı hesabat BMT Baş Assambleyasının və Təhlükəsizlik Şurasının rəsmi sənədi kimi yayılıb.
Hesabatda 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı və ondan sonrakı dövrdə Ermənistan hökuməti tərəfindən bir çox ölkələrdə fəaliyyət göstərən erməni diaspor təşkilatları vasitəsilə humanitar yardım adı altında, beynəlxalq maliyyə ödənişi sistemlərindən istifadə etməklə qanunsuz ianə toplanması kampaniyalarının təşkil edildiyi və həmin kampaniyalar çərçivəsində yığılan vəsaitin Azərbaycanın suveren əraziləri daxilində onun mülki əhalisinə qarşı terror fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə xərcləndiyi vurğulanır.
Ermənistanın dövlət rəsmilərinin bəyanatları və erməni ictimai mənbələrinin məlumatları əsasında hazırlanmış hesabatda təkcə Vətən müharibəsi dövründə 73 ölkədə yaşayan erməni diaspor təşkilatları tərəfindən 170 milyon ABŞ dollarından artıq vəsaitin toplandığı və bunun 110 milyon ABŞ dolları hissəsinin müharibə xərclərinin ödənilməsi məqsədilə Ermənistanın dövlət büdcəsinə köçürüldüyü qeyd edilir. Qeyd olunan fakt Ermənistan Baş nazirinin 21 aprel 2021-ci il tarixində Ermənistan parlamenti qarşısında 2020-ci ilin dövlət büdcəsinin icrası ilə bağlı çıxışında əksini tapmışdır.
Əksəriyyəti Ermənistanın siyasi rəhbərliyinin təmsil olunduğu “Hayastan All Armenian Fund” tərəfindən təşkil və idarə olunan bu cür ianə kampaniyaları Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin imzaladığı 10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli Bəyanatdan sonra da davam etdirilməkdədir.
Xarici İşlər Nazirliyi bildirir ki, Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı yönəlmiş və onun ərazisinə qanunsuz maliyyə axını yaradan bu cür fəaliyyətlər Azərbaycanla yanaşı, müvafiq erməni diaspora təşkilatlarının qeydiyyatda olduğu ölkələrin milli qanunvericiliklərinin, eləcə də çirkli pulların yuyulması və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə sahəsində mövcud olan beynəlxalq öhdəliklərin kobud şəkildə pozulmasıdır.
Bununla əlaqədar, Xarici İşlər Nazirliyi, bütün BMT üzv dövlətlərini öz ərazilərində qeydiyyatda olan və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı yönəlmiş bu cür qanunsuz fəaliyyətlə məşğul olan qurumlara münasibətdə öz beynəlxalq öhdəlikləri çərçivəsində səmərəli əks tədbirlər görməyə çağırır.

No:050/22, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the UN report on misuse by Armenia of non-profit organizations and charities for corruption, money laundering and financing of terrorism
The report prepared by the Azerbaijani side entitled "Armenia's misuse of non-profit organizations and charities for corruption, money laundering and terrorist financing" has been released as an official document of the UN General Assembly and the Security Council.
The report states that during the 44-day Patriotic War and after it, the government of Armenia, through the Armenian diaspora organizations operating in many countries, under the guise of humanitarian aid, using international financial payment systems, organized illegal fundraising campaigns, and the funds collected within the framework of these campaigns, were used to finance terrorist activities against the civilian population in the sovereign territories of Azerbaijan.
The report, prepared on the basis of statements by Armenian government officials and data from Armenian public sources, states that during the Patriotic War alone, organizations of the Armenian diaspora living in 73 countries collected more than $170 million, of which $110 million were transferred to the state budget of Armenia to cover military expenses. This fact was reflected in the speech of the Prime Minister of Armenia on April 21, 2021 to the Armenian Parliament on the implementation of the state budget for 2020.
Such fundraising campaigns, organized and managed by the “Hayastan All Armenian Fund”, most of which is represented by the Armenian political leadership, continue even after the November 10, 2020 trilateral declaration signed by the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia.
The Ministry of Foreign Affairs declares that such activity, directed against the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan and creating illegal financial flows to its territory, is a gross violation of the national legislation not only of Azerbaijan, but also of those countries in which the relevant organizations of the Armenian diaspora are registered, as well as existing international obligations in the field of combating money laundering and the financing of terrorism.
In this regard, the Ministry of Foreign Affairs calls on all UN member states to take effective countermeasures in the framework of their international obligations in regards to organizations registered in their territories and engaged in such illegal activities against the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.