No:044/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Rusiya Federasiyası xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
31 yanvar 2023 22:13
31 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Rusiya Federasiyasının xarici işlər naziri Sergey Lavrov arasında telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan və Rusiya arasında mövcud ikitərəfli məsələlər, bölgədə sülh və sabitliyin təmin edilməsi istiqamətində tədbirlər, o cümlədən Laçın yolu ətrafında cari vəziyyət müzakirə mövzusu olub.
Nazir Ceyhun Bayramov Üçtərəfli Bəyanata zidd olaraq Rusiya sülhməramlı kontingentinin yerləşdiyi Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyətin və Laçın yolundan sui-istifadənin dayandırılması barədə etirazçıların tələblərinin hələ də yerinə yetirilmədiyini təəssüflə qeyd edib. Blokada və humanitar vəziyyət barədə iddiaların heç bir əsasının olmadığını xatırladıb.
Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini 30 il ərzində işğal altında saxlamasına baxmayaraq, müharibədən dərhal sonra Azərbaycanın Ermənistanla münasibətlərin qurulması və normallaşma istiqamətində təkliflərlə çıxış etdiyi, Ermənistanla delimitasiya, nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinin açılması, sülh sazişi istiqamətində qısa müddətdə razılıq əldə edilməsi istiqamətində səy göstərdiyini diqqətə çatdırıb. Buna baxmayaraq, Ermənistan tərəfinin təxribatlarının prosesə maneçilik törətdiyini bildirib.

No:044/23, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov
31 January 2023 22:13
On 31 January 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov held a telephone conversation.
During the telephone conversation, existing bilateral issues between Azerbaijan and Russia, measures towards ensuring peace and stability in the region, including the current situation around the Lachin road, were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov noted with regret that the demands of the protesters regarding the cessation of illegal economic activity and the abuse of the Lachin road in the territories of Azerbaijan where the Russian peacekeeping contingent is deployed, contrary to the Trilateral Statement, have still not been fulfilled. He recalled that claims regarding blockade and the humanitarian situation have no basis.
He recalled that despite Armenia keeping the territories of Azerbaijan under occupation for 30 years, immediately after the war Azerbaijan came forward with proposals towards establishing relations and normalization with Armenia, and made efforts towards reaching an agreement within a short period of time with Armenia on delimitation, the opening of transport and communication lines, and the peace agreement. Nevertheless, he stated that the provocations of the Armenian side obstruct the process.