No:044/20, Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər nazirinin müavini cənab Xələf Xələfovun Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr edilmiş tədbirdə çıxışı
Bakı, 26 fevral 2020-ci il
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü artıq 30 ildən çoxdur ki, davam edir. Təcavüz nəticəsində Azərbaycanın ərazilərinin təxminən 20 faizi işğal edilmiş, 20000 soydaşımızın həyatına son qoyulmuş, 50000-dən çox insan yaralanmış və əlil olmuş, bir milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün qismində öz doğma yurdlarından didərgin düşmüşdür. Münaqişənin gedişində ən qanlı səhifələrdən biri 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan hərbi birləşmələrinin keçmiş Sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının bilavasitə iştirakı ilə Xocalı şəhərində Azərbaycan xalqına qarşı törətdiyi soyqırımdır. Bu gün həmin faciənin törədilməsindən 28 il keçir.
Xocalı soyqırımı nəticəsində 106-sı qadın, 63-ü uşaq və 70-i yaşlı olmaqla 613 nəfər dinc sakin xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilmiş, 487 nəfər yaralanmış, 1275 nəfər girov götürülmüş və 150 nəfər itkin düşmüşdür. Göstərilən faktlar dünyanın aparıcı kütləvi informasiya vasitələrində geniş şəkildə işıqlandırılmışdır.
Azərbaycan Respublikasının müvafiq qanunvericilik aktlarında Xocalıda törədilmiş cinayətlər “Soyqırım cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında” 1948-ci il Konvensiyasına uyğun olaraq soyqırım kimi qiymətləndirilmişdir. Milli Məclisin 24 fevral 1994-cü il tarixli “Xocalı soyqırımı günü haqqında” Qərarına əsasən 26 fevral tarixi Xocalı soyqırımı günü elan edilmişdir.
BMT Təhlükəsizlik Şurası da Azərbaycana qarşı qanunsuz güc tətbiq edilməsinə və onun ərazilərinin işğalına cavab olaraq 1993-cü ildə qəbul etdiyi müvafiq qətnamələrdə Azərbaycanda mülki əhaliyə qarşı hücumlar və əhalinin yaşadığı yerlərin bombalanması, kütləvi şəkildə mülki əhalinin məcburi köçkün halına düşməsi halları da daxil olmaqla beynəlxalq humanitar hüququn kütləvi şəkildə pozuntusu hallarını xüsusi olaraq qeyd etmişdir. Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsi 22 aprel 2010-cu il tarixli qərarında Xocalıda törədilmiş əməlləri müharibə cinayətləri və ya insanlıq əleyhinə cinayətlərə bərabər olan xüsusilə ağır nəticələr doğuran əməllər kimi səciyyələndirmişdir. İslam Əməkdaşlığı Təşkilatı Xocalıda soyqırım törədilməsi faktını tanımış və bununla əlaqədar Ermənistanın məsuliyyətini tələb etmişdir.
Xocalıda törədilmiş bu mənfur cinayət xüsusi niyyətlə həyata keçirilmiş və həmin niyyət əhalini məhz azərbaycanlı olduğuna görə kütləvi şəkildə qətlə yetirməkdən ibarət olmuşdur. Azərbaycanın hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən aparılmış müvafiq istintaq nəticəsində Xocalıda mülki əhaliyə qarşı soyqırım cinayətinin törədildiyi tam sübuta yetirilmişdir. Bu gün Azərbaycan Respublikası Xocalıda törədilmiş soyqırımı ilə əlaqədar ədalət mühakiməsinin həyata keçirilməsi üçün milli və beynəlxalq səylərini davam etdirir.
Münaqişənin gedişində Ermənistan tərəfindən törədilmiş beynəlxalq cinayətlər həm dövlət, həm də fərdi səviyyələrdə məsuliyyət doğurur:
Ermənistan, ölkəmizə qarşı təcavüz, eləcə də Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün və sərhədlərinin toxunulmazlığının pozulmasına görə dövlət səviyyəsində məsuliyyət daşıyır. Bu məsuliyyətə görə dünya birliyi Ermənistanı hüquqazidd əməllərini dayandırmağa, işğal edilmiş əraziləri qeyd-şərtsiz azad etməyə, münaqişənin ağır nəticələrini və vurulmuş ziyanı aradan qaldırmağa vadar etməlidir.
Bununla yanaşı, Xocalıda törədilmiş məlum cinayət əməlləri həmçinin onları törətmiş şəxslərin fərdi məsuliyyətini doğurur. Qeyd olunmalıdır ki, Ermənistanın bir çox yüksək vəzifəli şəxsləri və hərbi qulluqçuları, eləcə də Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qanunsuz rejimin rəhbərləri Azərbaycan ərazilərinin işğalında və Azərbaycanlı mülki şəxslərə qarşı cinayətlərin törədilməsində şəxsən iştirak etmişlər. Ermənistanın sabiq prezidenti Serj Sarkisyanın “Xocalıdan əvvəl azərbaycanlılar fikirləşirdilər ki, ... ermənilər mülki əhaliyə qarşı əl qaldıra bilməz. Biz [bu stereotipi] qıra bildik...” sözləri də bunu bir daha təsdiq edir.
Xocalı soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanıdılması istiqamətində, o cümlədən də “Xocalıya ədalət!” kampaniyası çərçivəsində gerçəkləşdirilən tədbirlərin nəticəsi olaraq dünyanın bir sıra ölkələrində bu cinayətlə bağlı müvafiq qərarlar qəbul edilmişdir. Meksika, Pakistan, Kolumbiya, Çexiya, Bosniya və Herseqovina, İndoneziya, Peru, Panama, İordaniya, Sudan, Sloveniya, Honduras, Qvatemala, Cibuti, Paraqvay və Şotlandiya parlamentləri, eləcə də ABŞ-ın bir sıra ştatlarının qanunverici orqanlarında Xocalı soyqırımını qınayan rəsmi sənədlər qəbul olunmuşdur.
Xocalı faciəsi dünya tarixində dinc əhalinin kütləvi qətli ilə dərin iz qoymuş Xatın, Holokost, Ruanda və Srebrenitsa soyqırımları kimi ağır faciələrlə bir sırada dayanır. Həmin soyqırımlara münasibətdə dünya birliyinin səyləri nəticəsində hüquqi mexanizmlər vasitəsilə qiymət verilmiş, cinayət törətmiş şəxslər müvafiq tribunallar qarşısında mühakimə olunmuşlar.
Lakin, Xocalı soyqırımına bu günə qədər dünya birliyi tərəfindən tutarlı hüquqi qiymət verilməmişdir. Təəssüf ki, bu gün soyqırım cinayətinin aid olduğu universal yurisdiksiyanın tətbiqində siyasi konyukturalar üstünlük təşkil etməkdədir.
Xocalı soyqırımı ilə əlaqədar beynəlxalq ədalət mühakiməsinin həyata keçirilməsi, bu qanlı cinayəti törədən şəxslərə münasibətdə cinayət təqibinin davam etdirilməsi və onların məsuliyyətə cəlb edilərək beynəlxalq mexanizmlər vasitəsilə cəzalandırılması Azərbaycan xalqının mənəvi borcu və dövlətimizin qarşısında duran mühüm vəzifədir. Inanıram ki, Azərbaycan xalqının iradəsi ilə Xocalı soyqırımına münasibətdə ədalət zəfər çalacaqdır.

No:044/20, Speech of Mr.Khalaf Khalafov, Deputy Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan at the event dedicated to the 28th anniversary of Khojaly genocide
Baku, 26 February 2020
It has been more that 30 years that Armenia’s aggression against Azerbaijan is being continued. As a result of this aggression, approximately 20 percent of the territories of Azerbaijan was occupied, 20000 Azerbaijanis were killed, more than 50000 persons were wounded or became disabled, and more than a million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons. One of the bloodiest pages of the conflict is the genocide committed against Azerbaijani people during the night from 25 to 26 February 1992, in the city of Khojaly by the Armenian military troops with direct participation of the 366th Motorized Infantry Regiment of the former Soviet army. Today, 28 years pass from the day of commitment of that tragedy.
As a result of Khojaly genocide, 613 civilians, including 106 women, 63 children and 70 elderly people were killed with extreme cruelty, 487 people were wounded, 1275 were taken hostage, and 150 became missing. The mentioned facts were highlighted by the world’s leading mass media.
Relevant legislative acts of the Republic of Azerbaijan describe the crimes committed in Khojaly as genocide in line with the “Convention on the Prevention and Punnishment of the crime of genocide” adopted in 1948. According to the Decision of the Parliament dated 24 February 1994, the date of 26 February was declared as a “day of Khojaly genocide”.
The UN Security Council, in its relevant Resolutions adopted in 1993 concerning the illegal use of force against Azerbaijan and occupation of its territories, also specified the breach of the norms of international humanitarian law, including the attacks on civilians and bombardments of inhabited areas, deplacement of large numbers of civilians in Azerbaijan. In its Judgement dated 22 April 2010, the European Court of Human Rights reiterated that the acts of particular gravity in Khojaly may amount to war crimes or crimes against humanity. The Islamic Cooperation Organization has recognized the fact of genocide in Khojaly and claimed Armenia’s responsibility in this regard.
This offensive crime in Khojaly was committed with a specific intent and that intent was to kill the people simply because of the fact that they were Azerbaijanis. The relevant investigation carried out by the law enforcement agencies of Azerbaijan, completely proved the crime of genocide against civilians in Khojaly. Today, the Republic of Azerbaijan continues its domestic and international efforts for ensuring the justice concerning the Khojaly genocide.
International crimes committed by Armenia during the conflict raise both state and individual responsibility.
Armenia, at a state level, is responsible for the aggression against Azerbaijan, violation of its territorial integrity and its borders. The world community must impose on Armenia to stop its illegal acts, to unconditionally withdraw from the occupied territories, to completely eliminate the results of the conflict and the damage occurred.
Moreover, the crimes committed in Khojaly create individual responsibility of those who committed them. It should be highlighted that some high-level political and military officials, as well as the leaders of the illegal regime established by Armenia in the occupied territories of Azerbaijan, are personally engaged in occupying Azerbaijani territories and committing crimes against Azerbaijani civilians. These words of former President of Armenia Serj Sargsyan reiterate that once more, and I quote: “Before Khojaly, the Azerbaijanis thought that the Armenians were people who could not raise their hand against the civilian population. We were able [to break that stereotype]”. End of quote.
As a result of the measures aimed at recognition of the Khojaly genocide at an international level, including the “Justice for Khojaly” campaign, several countries around the world took relevant decisions regarding this crime. Official documents condemning Khojaly genocide were adopted at the parliaments of Mexico, Pakistan, Columbia, Czech Republic, Bosnia and Hersegovina, Indonesia, Peru, Panama, Jordan, Sudan, Slovenia, Honduras, Gvatemala, Jibuti, Paraguay and Scotland, as well as the legislative bodies of some states of the United States of America.
Khojaly tragedy stands on the same row with the harsh tragedies such as Khatyn, Holokaust, Rwanda and Srebrenitsa genocides. As a result of the efforts of international community, those genocides were assessed through legal mechanisms and their perpetrators were brought to justice at relevant tribunals.
Nevertheless, no sufficient legal appraisal has yet been rendered to Khojaly genocide by the world community. It is unfortunate that today, political conjuncture continues to prevail in the application of the universal jurisdiction, which covers the crime of genocide,
Ensuring international justice with regard to Khojaly genocide, continuing prosecution against the persons who committed this bloody crime, and their criminal charge and punishment through international mechanisms, is a moral duty of the Azerbaijani people and an important task of our government. I believe that, with the will of the people of Azerbaijan, justice with regard to Khojaly genocide shall be attained.