No:043/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyev ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
06 fevral 2024 14:00
6 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin müşahidəsi ilə bağlı ölkəmizdə səfərdə olan Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Baş katibi Kubanıçbek Ömüralıyevi qəbul edib.
Görüşdə Azərbaycan və TDT arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, ölkəmizdə keçiriləcək Prezident seçkilərinə hazırlıq işləri müzakirə olunub.
Ölkəmizin TDT çərçivəsində müxtəlif, o cümlədən siyasi, iqtisadi, ticarət, bağlantılar, mədəni, humanitar və s. sahələr üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, Təşkilatın gücləndirilməsi istiqamətində aktiv fəaliyyət göstərdiyi diqqətə çatdırılıb.
Bu istiqamətdə, son dövrlərdə üzv ölkələr arasında təmasların artmasının mövcud əməkdaşlıq imkanlarından səmərəli istifadə üçün şərait yaratdığı bildirilib.
Bu il Təşkilatın ölkəmiz daxil, üzv dövlətlərdə keçiriləcək yüksək səviyyəli tədbirlərinin təşkilatın daha da möhkəmlənməsi işinə töhfə verəcəyinə əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov müstəqillik tariximizdə ilk dəfə olaraq ərazi bütövlüyümüz və suverenliyimizin tam bərpa olunduğu dövrə təsadüf edən növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin ölkəmiz üçün simvolik əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. Seçki prosesinin təşkili ilə bağlı XİN tərəfindən görülmüş hazırlıq işlərindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, prosesin şəffaflığının müşahidəsi baxımından regional və beynəlxalq təşkilatların, o cümlədən TDT-nin müşahidəçi qismində aktiv iştirakının təqdirəlayiq olduğunu bildirib.
Baş katib Kubanıçbek Ömüralıyev, ölkəmizə növbəti səfərinin təşkil olunan tarixi növbədəkənar Prezident seçkiləri dövrünə təsadüf etməsindən məmnunluq duyduğunu, keçiriləcək seçkilərin nəticələrinin Azərbaycanın inkişaf və rifahına xidmət edəcəyinə əmin olduğunu bildirib.

No:043/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Secretary General of the Organization of Turkic States, Kubanychbek Omuraliev
06 February 2024 14:00
On 6 February 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the Secretary General of the Organization of Turkic States (OTS), Kubanychbek Omuraliev, who is on a visit to Azerbaijan in connection with the observation of the extraordinary Presidential elections of the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, issues on the existing cooperation agenda between Azerbaijan and the OTS, as well as preparations for the Presidential elections to be held in Azerbaijan, were discussed.
It was brought to attention that Azerbaijan actively works towards expanding cooperation within the OTS in various fields, including political, economic, trade, connectivity, cultural, humanitarian and other areas, as well as towards strengthening the Organization.
In this direction, it was stated that the increase in contacts among member states in recent times creates conditions for the effective use of existing cooperation opportunities.
Confidence was expressed that the high-level events to be held this year in Azerbaijan and in member states will contribute to the further strengthening of the Organization.
Minister Jeyhun Bayramov noted that the extraordinary Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, which for the first time in our history of independence coincide with the period of full restoration of our territorial integrity and sovereignty, are of symbolic importance for Azerbaijan. Referring to the preparatory work carried out by the Ministry of Foreign Affairs in connection with the organization of the electoral process, Minister Jeyhun Bayramov stated that the active participation of regional and international organizations, including the OTS, as observers in terms of monitoring the transparency of the process is commendable.
Secretary General Kubanychbek Omuraliev expressed satisfaction that his next visit to Azerbaijan coincides with the period of the historic extraordinary Presidential elections organized, and expressed confidence that the results of the elections to be held will serve the development and prosperity of Azerbaijan.