No:041/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Sloveniya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Marko Ştutsin ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
10 fevral 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Sloveniya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Marko Ştutsin ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Sloveniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq məsələləri, habelə regional və beynəlxalq təhlükəsizlik vəziyyəti müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov ATƏT Nazirlər Şurasının 31-ci iclası çərçivəsində həmkarı Tanya Fayon ilə keçirilmiş görüşü xatırlayaraq, bu kimi təmasların ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərinin müzakirəsinə töhfə verməsi baxımından əhəmiyyətini və bu istiqamətdə dialoqun inkişafının vacibliyini qeyd edib.
Ötən il, həmçinin ölkəmizin Sloveniyada keçirilən Bled Strateji Forumunda xarici işlər nazirinin müavini səviyyəsində təmsil edildiyi, Forumun dövlət rəsmiləri, beyin mərkəzləri nümayəndələri və media təmsilçiləri arasında fikir mübadiləsi üçün vacib platforma olduğu qeyd edilib.
Görüşdə iki ölkə arasında enerji təhlükəsizliyi, ticarət, biznes, nəqliyyat-kommunikasiyalar sahələri üzrə əməkdaşlığın mövcud perspektivlərindən istifadənin zəruriliyi, xüsusilə Azərbaycanın Orta Dəhlizdə tutduğu strateji mövqenin bu imkanlardan yararlanmağa təkan verdiyi diqqətə çatdırılıb.
Ölkələrimiz arasında təhsil və humanitar istiqamətlər üzrə əməkdaşlıqdan bəhs olunub, o cümlədən İkinci Dünya müharibəsi zamanı Sloveniyanın azad edilməsinə mühüm töhfələr verən soydaşlarımız, xüsusilə əfsanəvi Mehdi Hüseynzadə (Mixaylo) kimi qəhrəmanların olmasının müasir dövrdə xalqlarımız arasında əlaqə və yaxınlığın əsasında dayandığı qeyd edilib.
Qarşı tərəf, həmçinin postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud vəziyyət və reallıqlar, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, minatəmizləmə səyləri barədə ətraflı məlumatlandırılıb, xüsusilə humanitar minatəmizləmənin əməkdaşlıq üçün yeni istiqamətlərdən biri olduğu diqqətə çatdırılıb.
Azərbaycan-Ermənistan normallaşma və sülh gündəliyinin hazırkı vəziyyətindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov, əldə olunan bir sıra irəliləyiş və razılaşdırılan müddəalara baxmayaraq, Ermənistan Konstitusiyasında ölkəmiz əleyhinə davam edən ərazi iddiaları, habelə bu ölkənin revanşizm ruhunda sürətli silahlanmasının regional sülh quruculuğuna təhdid törətdiyi qeyd edilib.
Eyni gündə, habelə Azərbaycan və Sloveniyanın Xarici İşlər Nazirlikləri arasında Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev və Sloveniya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Marko Ştutsinin rəhbərliyi ilə siyasi məsləhətləşmələr keçirilib.

No:041/25, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia Marko Štucin
10 February 2025 14:44
On 10 February 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov met with State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia Marko Štucin.
During the meeting, issues of bilateral and multilateral cooperation between Azerbaijan and Slovenia, as well as the regional and international security situation were discussed.
Minister Jeyhun Bayramov, recalling the meeting held with his counterpart Tanja Fajon within the framework of the 31st meeting of the OSCE Ministerial Council, noted the importance of such contacts in contributing to discussions on the prospects for the development of bilateral and multilateral cooperation and emphasized the importance of developing dialogue in this direction.
It was noted that last year our country was also represented at the Bled Strategic Forum held in Slovenia at the level of Deputy Minister of Foreign Affairs, and that the Forum is an important platform for the exchange of views among state officials, representatives of think tanks and media representatives.
During the meeting, it was brought to attention that it is necessary to utilize the existing prospects for cooperation between the two countries in the fields of energy security, trade, business, transport and communications, and that Azerbaijan’s strategic position in the Middle Corridor provides impetus to benefit from these opportunities.
Cooperation between our countries in the fields of education and humanitarian affairs was discussed, including the fact that our compatriots who made significant contributions to the liberation of Slovenia during the Second World War, especially heroes such as the legendary Mehdi Huseynzade (Mikhaylo), form the basis of the ties and closeness between our peoples in the modern period.
The other side was also provided with detailed information on the current situation and realities in the region in the post-conflict period, the large-scale reconstruction and restoration works carried out in the liberated territories, and demining efforts, and it was brought to attention that humanitarian demining is one of the new areas for cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov, referring to the current state of the Azerbaijan-Armenia normalization and peace agenda, noted that despite a number of achievements and agreed provisions, the continuing territorial claims against our country in Armenia’s Constitution, as well as the rapid armament of this country in a spirit of revanchism, pose a threat to regional peacebuilding.
On the same day, political consultations between the Ministries of Foreign Affairs of Azerbaijan and Slovenia were also held under the leadership of Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Fariz Rzayev and State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Slovenia Marko Štucin.