No:041/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədri Marketa Pekarova Adamova ilə keçirilmiş görüşünə dair mətbuat məlumatı
02 fevral 2024 15:47
2 fevral 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Çex Respublikası Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədri Marketa Pekarova Adamova ilə görüşüb.
Görüş zamanı iki ölkə arasında qarşılıqlı səfərlərin, davamlı siyasi dialoqun, həmçinin parlamentlərarası əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb və ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin, xüsusilə də enerji, yaşıl iqtisadiyyat, turizm, kənd təsərrüfatı, təhsil, qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu və digər istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq perspektivlərinin mövcudluğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan tərəfindən ətraf mühitin mühafizəsi, bərpa olunan enerji mənbələrinə keçid üzrə görülən tədbirlər, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ölkəmizin ev sahibliyi və bu sahədəki beynəlxalq öhdəliklərinə verdiyi önəmi vurğulayıb.
Bununla yanaşı, ölkəmizin nəqliyyat potensialı və Orta Dəhlizin inkişaf perspektivlərinə toxunaraq, dəhlizin Avropanı Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyadan keçməklə önəmli beynəlxalq nəqliyyat marşrutlarından olduğu vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Aİ və üzv dövlətlərin etibarlı tərəfdaşı olduğunu, ölkəmizə qarşı ikili standartların tətbiqinin və ədalətsiz yanaşmanın sərgilənməsinin regionda dayanıqlı sülhün qurulmasına töhfə vermədiyini vurğulayıb. O, həmçinin Avropa Şurası Parlament Assambleyasında anti-Azərbaycan xarakteri daşıyan qərarın qəbul edilməsi və Azərbaycan nümayəndə heyətinin etimadnaməsinin ratifikasiya edilməməsi ilə bağlı azlıq olan bir qrupun təşəbbüsünün dialoqa xidmət etmədiyini bildirib.
Nazir Azərbaycan və Ermənistan arasında 30 ildən sonra ilk dəfə olaraq sülh üçün real şərait yarandığını, Aİ və bəzi üzv dövlətləri tərəfindən hər hansı ad altında Ermənistana hərbi yardım göstərilməsinin və ya Ermənistana havadarlıq etməklə sülh prosesindən yayındırılmasının Cənubi Qafqaz regionunda dayanıqlı sülhün qurulmasına xələl gətirəcəyini vurğulayıb.
Görüşdə iki ölkə arasında gündəlikdə duran digər aktual məsələlər və qarşılıqlı maraq kəsb edən mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:041/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, Markéta Pekarová Adamová
02 February 2024 15:47
On 2 February 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Speaker of the Chamber of Deputies of the Parliament of the Czech Republic, Markéta Pekarová Adamová.
During the meeting, the importance of mutual visits between the two countries, continuous political dialogue, as well as inter-parliamentary cooperation was emphasized, and the existence of prospects for bilateral economic relations, particularly in the fields of energy, green economy, tourism, agriculture, education, mutual investments and other areas, was noted.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized the measures taken by Azerbaijan in the field of environmental protection and transition to renewable energy sources, the hosting by our country of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), and the importance attached to international commitments in this field.
At the same time, touching upon our country’s transport potential and the development prospects of the Middle Corridor, it was emphasized that the corridor is one of the important international transport routes connecting Europe through the South Caucasus and Central Asia.
Minister Jeyhun Bayramov emphasized that Azerbaijan is a reliable partner of the EU and its member states, and that the application of double standards against our country and the demonstration of an unfair approach do not contribute to the establishment of sustainable peace in the region. He also stated that the initiative of a minority group regarding the adoption of a decision of an anti-Azerbaijan nature in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and the non-ratification of the credentials of the Azerbaijani delegation does not serve dialogue.
The Minister emphasized that for the first time in 30 years, real conditions for peace have emerged between Azerbaijan and Armenia, and that the provision of military assistance to Armenia under any pretext by the EU and certain member states, or encouraging Armenia to deviate from the peace process, would undermine the establishment of sustainable peace in the South Caucasus region.
During the meeting, views were exchanged on other current issues on the agenda between the two countries and topics of mutual interest.