No:037/24, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Milli müdafiə komissiyasının sədri Hulusi Akar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
29 yanvar 2024 19:00
29 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Milli müdafiə komissiyasının sədri Hulusi Akarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan və qardaş Türkiyə arasında dinamik əməkdaşlıq gündəliyi, habelə parlamentlərarası və təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq məsələləri geniş müzakirə olunub.
Türkiyə Böyük Millət Məclisinin nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan nazir Ceyhun Bayramov qardaş ölkələrimiz arasında strateji müttəfiqlik münasibətlərinin intensiv inkişafını məmnuniyyətlə vurğulayıb və qarşılıqlı səfərlərin bu münasibətlər üçün vacibliyini qeyd edib. Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin Azərbaycan Respublikası və Türkiyə Respublikası dövlət qurumları arasında intensiv işçi təmasların ikitərəfli münasibətlərə böyük töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Tərəflər Şuşa Bəyannaməsi çərçivəsində bütün sahələr, xüsusən də təhlükəsizlik və ordu quruculuğu sahələri üzrə iki ölkə arasında sıx əməkdaşlıq əlaqələrini, bu əlaqələrinin geniş inkişaf potensialının mövcudluğunu vurğulayıblar.
Hulusi Akar öz növbəsində qonaqpərvərliyə və xoş qəbula görə təşəkkürlərini bildirib, ölkələrimizin bütün platformalarda bir-birinə göstərdiyi qarşılıqlı dəstək səviyyəsindən, habelə parlamentlərarası münasibətlərin gələcək perspektivlərindən məmnuniyyət ifadə edib. Həmçinin komissiya sədri Hulusi Akar Azərbaycanın Türkiyə müdafiə sənayesinin imkanlarından yararlanması üçün geniş perspektivlərin mövcudluğunu qeyd edib.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli və regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:037/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Chairman of the National Defense Commission of the Grand National Assembly of Türkiye, Hulusi Akar
29 January 2024 19:00
On 29 January 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, received the delegation led by the Chairman of the National Defense Commission of the Grand National Assembly of Türkiye, Hulusi Akar.
During the meeting, the dynamic cooperation agenda between Azerbaijan and brotherly Türkiye, as well as issues of inter-parliamentary and security cooperation, were extensively discussed.
Welcoming the delegation of the Grand National Assembly of Türkiye, Minister Jeyhun Bayramov emphasized with satisfaction the intensive development of strategic allied relations between our brotherly countries and noted the importance of mutual visits for these relations. Minister Jeyhun Bayramov also brought to attention that intensive working contacts between the state institutions of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Türkiye make a significant contribution to bilateral relations.
The sides emphasized the close cooperation relations between the two countries in all fields, particularly in the fields of security and army building, within the framework of the Shusha Declaration, as well as the existence of broad development potential of these relations.
Hulusi Akar, for his part, expressed gratitude for the hospitality and warm reception, expressed satisfaction with the level of mutual support demonstrated by two countries on all platforms, as well as with the future prospects of inter-parliamentary relations. The Chairman of the Commission Hulusi Akar also noted the existence of broad prospects for Azerbaijan to benefit from the capabilities of Türkiye’s defense industry.