No:035/25, Nazir müavini Elnur Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Monqolustana səfəri barədə mətbuat məlumatı
05 fevral 2025 10:59
3-5 fevral tarixində xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədovun rəhbərliyi ilə Azərbaycan Respublikasının hökumət missiyası Monqolustanda səfərdə olub.
Səfər zamanı Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Monqolustanın xarici işlər naziri xanım Batmunx Battsetseq, yol və nəqliyyat naziri Delqersixan Borxuu, Monqolustan Prezidentinin xarici siyasət məsələləri üzrə müşaviri Odbayar Erdenetsoqt, Milli Ticarət Palatasının prezidenti Lxaqvajav Tur-Od Nomunxaan ilə görüşüb.
Görüşlərdə Monqolustan tərəfi Azərbaycan hökumət missiyasını yüksək qiymətləndirib və hər iki tərəf üçün maraq doğuran, o cümlədən yüksək səviyyəli səfərlərin mübadiləsi, sərmayə, logistika imkanları, yaşıl enerji, humanitar və digər məsələlər müzakirə edilib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Monqolustan Xarici İşlər Nazirliyi arasında ikinci siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, qarşı tərəfdən isə Monqolustan xarici işlər nazirliyinin dövlət katibi Munxtşiq Lxanajav rəhbərlik ediblər. Siyasi məsləhətləşmələr zamanı ikitətəfli və çoxtərəfli siyasi əlaqələrin genişləndirilməsi, yüksək səviyyəli səfərlər mübadiləsi, həmçinin beynəlxalq təşkilatlar, müqavilə-hüquq, iqtisadi-ticarət, energetika, mədənçilik, nəqliyyat, turizm, humanitar və digər sahələrdə əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri müzakirə olunub.
Hökumət missiyasının üzvləri olan Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Energetika Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Müdafiə Sənaye Nazirliyinin, AzərGold nümayəndələri üçün Monqolustanın müvafiq dövlət qurumlarının yüksək vəzifəli rəsmiləri ilə görüşləri təşkil edilib. Azərbaycan nümayəndələri üçün bir neçə sahələrdə investisiya imkanları barədə ətraflı təqdimatlar edilib, müxtəlif sahələri əhatə edən əməkdaşlıq perspektivləri haqqında məzmunlu müzakirələr aparılıb.

No:035/25, Press release on the visit of the delegation led by Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov to Mongolia
05 February 2025 10:59
On 3-5 February, the government mission of the Republic of Azerbaijan, led by Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov, paid a visit to Mongolia.
During the visit, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov met with Minister of Foreign Affairs of Mongolia Ms. Batmunkh Battsetseg, Minister of Road and Transport Delgersaikhan Borkhuu, Foreign Policy Advisor to the President of Mongolia Odbayar Erdenetsogt, and President of the National Chamber of Commerce Lkhagvajav Tur-Od Nomunkhaan.
During the meetings, the Mongolian side highly appreciated the government mission of Azerbaijan, and issues of interest to both sides, including high-level exchanges, investment, logistics opportunities, and green energy, humanitarian and other matters were discussed.
Within the framework of the visit, the second round of political consultations between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of Mongolia was held. The political consultations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov from the Azerbaijani side and by State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Mongolia Munkhtushig Lkhanaajav from the Mongolian side. During the political consultations, the expansion of bilateral and multilateral political relations, exchange of high-level visits, as well as the current state and prospects of cooperation in the fields of international organizations, legal and contractual framework, economy and trade, energy, mining, transport, tourism, humanitarian and other areas were discussed.
Meetings were organized for the members of the government mission, including representatives of the Ministry of Economy, the Ministry of Energy, the Ministry of Agriculture, the Ministry of Defense Industry of the Republic of Azerbaijan, and AzerGold, with senior officials of relevant state institutions of Mongolia. Detailed presentations on investment opportunities in several sectors were delivered to the Azerbaijani representatives, and substantive discussions were held on prospects for cooperation covering various fields.
During the visit, a number of tours to industrial zones were organized for the members of the mission.