No:031/24, Ermənistan tərəfinin Azərbaycana mina xəritələri təqdim etmək niyyəti barədə açıqlamasına dair şərh
25 yanvar 2024 23:20
Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Ermənistan Milli Təhlükəsizlik Xidmətinin Azərbaycana mina xəritələrinin təqdim olunması niyyəti barədə 25 yanvar 2024-cü il tarixli bəyanatını qeydə alıb.
Ermənistan tərəfindən Azərbaycan ərazilərinin heç bir fərq qoymadan, kütləvi və məqsədyönlü şəkildə minalanması post-münaqişə dövründə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə, bu ərazilərdə fəaliyyət göstərən mülki əhaliyə, habelə məcburi köçkünlərin geri qayıtmasına və öz yerlərində dinc yaşamasına çətinlik törədən əsas təhdidlərdəndir. Ermənistanın bu fəaliyyəti müharibə cinayəti olmaqla yanaşı, beynəlxalq humanitar hüququn və Ermənistanın üzərinə götürdüyü öhdəliklərin ciddi pozuntusudur.
Azərbaycan tərəfi dəfələrlə, həm 2020-ci il Vətən müharibəsindən əvvəl, həm də post-münaqişə dövründə Ermənistan tərəfindən mina xəritələrinin təqdim edilməsini tələb edib.
10 noyabr 2020-ci il tarixli Üçtərəfli bəyanatın imzalanmasından sonra, əvvəlcə ümumiyyətlə mina xəritələrinin olmasını inkar edən Ermənistanın daha sonradan beynəlxalq təzyiq nəticəsində təqdim etdiyi kiçik qisim mina xəritələrinin etibarlılığının yalnız 25% təşkil etdiyi məlumdur. Təqdim edilmiş bu xəritələrin yararsız və natamam olduğu, real vəziyyəti əks etdirmədiyi dəfələrlə tərəfimizdən bildirilib. Bu xəritələrdə ərazilərimizdə guya 400 min mina basdırıldığı qeyd olunsa da, reallıqda minaların sayının 1 milyondan artıq olduğu faktı mövcuddur.
Eyni zamanda qeyd edək ki, son illərdə mina partlayışlarının 55%-dən çoxu Ermənistan tərəfindən təhvil verilən xəritələrdən kənar ərazilərdə baş verib. Xatırladırıq ki, 2020-ci il Vətən müharibəsinin başa çatmasından etibarən bu günədək 342 nəfər vətəndaşımız mina partlayışından zərər çəkib, onlardan 3 nəfər jurnalist daxil 65 nəfər həlak olub. Həlak olan 65 nəfərdən 50 nəfəri mülki şəxsdir.
2020-ci ildən sonra da, Ermənistan tərəfindən Rusiya sülhməramlı qüvvələrinin müvəqqəti yerləşdirildiyi Azərbaycan ərazilərində və bu ərazilərin perimetrləri boyunca Ermənistan istehsalı olan yeni minaların yerləşdirildiyi faktı da mövcuddur ki, burada da 500 mindən artıq mina basdırıldığı məlumdur. Bu, eyni zamanda, son onilliklər ərzində Ermənistan tərəfindən guya minaların istehsal və ixrac olunmadığı barədə bəyanatların heç bir əsasının olmadığını nümayiş etdirib.
Ermənistan tərəfinin bu açıqlaması sözügedən ölkənin niyyətinin humanitar prosesə töhfə vermək olmadığını göstərir və bu addım etimad quruculuğu tədbiri kimi qiymətləndirilə bilməz.  Azərbaycan tərəfi bu günə qədər Azərbaycana tam şəkildə təqdim edilməyən bütün minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrinin Ermənistan tərəfindən təqdim edilməsini gözləyir.
Bununla yanaşı, son 30 il ərzində itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlıların aqibəti, habelə azərbaycanlıların dəfn olunduğu kütləvi məzarlıqların yerləri barədə Ermənistan tərəfindən məlumatların təqdim edilməsi məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər görülməlidir.

No:031/24, Commentary on the statement of the Armenian side on the intention to hand over set of landmine maps to Azerbaijan
25 January 2024 23:20
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan takes note of the statement by the National Security Service of Armenia dated 25 January 2024, on the intention to present landmine maps to Azerbaijan.
Armenia’s indiscriminate, massive and purposeful planting of landmines in the territories of Azerbaijan is one of the major threats to large-scale post-conflict restoration and reconstruction work, the civilian population living in these territories, and the return of IDPs and their peaceful lives in their homes. These actions of Armenia are not only a war crime, but also serious violation of international humanitarian law and Armenia’s undertaken commitments.
Azerbaijan, both before the 2020 Patriotic War and during the post-conflict period, has repeatedly demanded Armenia to submit landmine maps.
It is well-known that the accuracy of landmine maps, the existence of which was denied by Armenia following the signing of the Trilateral Statement dated 10 November 2020, but later was submitted as a result of international pressure, is only 25%. We have frequently pointed out that the provided maps are ineffective, incomplete, and do not accurately portray the reality on the ground. Although these maps show that only 400 thousand landmines were reportedly deployed in our territories, the actual number of landmines surpasses one million.
At the same time, it is worth noting that more than 55% of landmine explosions in recent years occurred in locations outside the areas where maps were provided by Armenia. We remind that 342 of our fellow citizens have become landmine victims since the end of the Patriotic War in 2020, with 65 individuals killed, including three journalists. Out of 65 dead, 50 were civilians.
It is also the fact that, even after 2020, Armenia deployed new landmines of Armenia production within and along the perimeters of the territory of Azerbaijan where Russian peacekeeping forces were temporarily deployed, with about 500 thousand landmines planted. At the same time, this proves that there is no basis for the statements of Armenia declaring that it has neither produced nor exported landmines in recent decades.
This statement by the Armenian side demonstrates that the intention of this country is not a humanitarian one and this step could not be considered as a confidence building measure. Azerbaijan expects Armenia to submit accurate maps of all land-mined sites that have not yet been fully presented to Azerbaijan.
Moreover, urgent measures have to be taken by Armenia to provide information on fates of 4000 missing Azerbaijanis, and places of mass graves where Azerbaijanis have been buried over the last 30 years.