No:027/25, Nazir Ceyhun Bayramovun Türkiyə Respublikasına işgüzar səfərinə dair mətbuat məlumatı
29 yanvar 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Azərbaycan-Türkiyə-Özbəkistan xarici işlər, iqtisadiyyat/ticarət və nəqliyyat nazirlərinin 2-ci üçtərəfli görüşündə iştirak etmək məqsədilə Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərinə işgüzar səfər üçün yola düşüb.
Səfər çərçivəsində nazir Ceyhun Bayramovun Azərbaycan-Türkiyə-Özbəkistan xarici işlər, iqtisadiyyat/ticarət və nəqliyyat nazirlərinin 2-ci üçtərəfli görüşündə çıxışı, həmçinin bir sıra yüksək səviyyəli ikitərəfli görüşləri planlaşdırılır.

No:027/25, Press release on the working visit of Minister Jeyhun Bayramov to the Republic of Türkiye
29 January 2025 07:02
On 29 January 2025, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov departed for a working visit to Ankara, Republic of Türkiye in order to participate in the 2nd trilateral meeting of the Ministers of Foreign Affairs, Economy/Trade and Transport of Azerbaijan-Türkiye-Uzbekistan.
Within the framework of the visit, Minister Jeyhun Bayramov is scheduled to deliver a speech at the 2nd trilateral meeting of the Ministers of Foreign Affairs, Economy/Trade and Transport of Azerbaijan-Türkiye-Uzbekistan, as well as to hold a number of high-level bilateral meetings.