No:024/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkmənistan xarici işlər naziri Rəşid Meredov ilə görüşünə dair məlumatı
Bu ilin 21 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Türkmənistana səfəri çərçivəsində Türkmənistanın xarici işlər naziri Rəşid Meredov ilə təkbətək, eləcə də nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə geniş tərkibdə görüşləri keçirilib.
Görüşdə iki ölkə arasında siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat-logistika, mədəni-humanitar və digər sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi məsələləri daxil olmaqla, geniş spektr üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb.
Xəzər dənizində “Dostluq” yatağının hidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı və istismarı üzrə hökumətlər arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması hər iki dövlət arasında, eləcə də Xəzər dənizi bölgəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, habelə enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinin bariz nümunəsi kimi qeyd olunub. Razılaşmanın əldə edilməsi eyni zamanda Xəzər dənizinin sülh, mehriban qonşuluq və dostluq dənizi olmasını möhkəmləndirdiyi və Xəzər dənizində əməkdaşlıq və qarşılıq etimad mühitinin gücləndirilməsinə töhfə verdiyi vurğulanıb.
Tərəflər, regional əməkdaşlıq, o cümlədən üçtərəfli formatda əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Bu ilin yanvarın 16-da Azərbaycan, Türkmənistan və Əfqanıstan arasında ticarət və investisiya, energetika, nəqliyyat və logistika, telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları, gömrük və sərhəd məsələləri sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və dərinləşdirilməsi üzrə Yol Xəritəsinin imzalanmasına istinad edilərək, bu xüsusda tədbirlərin icrası məsələləri müzakirə edilib.
Görüşdə tərəflər ölkələrin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığı və qarşılıqlı dəstəyi, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

No:024/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov
During his visit to Turkmenistan on January 21, 2021, the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov held a meeting with the Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan Rashid Meredov in tête-à-tête format, as well as in an expanded format with the participation of delegations.
The sides exchanged views on a wide range of issues, including further strengthening mutually beneficial cooperation in political, economic, energy, transport and logistics, cultural and humanitarian and other areas.
The signing of a Memorandum of Understanding between the governments on joint exploration and exploitation of hydrogen resources of the “Dostlug” Field in the Caspian Sea was noted as a vivid example of expanding cooperation both between the two countries and in the Caspian Sea region, as well as strengthening energy security. It was noted that the agreement also strengthened the Caspian Sea as a sea of peace, good neighborhood and friendship and contributed to strengthening the atmosphere of cooperation and mutual trust in the Caspian Sea.
The sides discussed issues of regional cooperation, including in the trilateral format. Referring to the signing of a Roadmap for expanding and deepening cooperation in trade and investment, energy, transport and logistics, telecommunications and information technology, customs and border spheres between Azerbaijan, Turkmenistan and Afghanistan on January 16 of this year, the implementation of measures in this regard was discussed.
At the meeting, the sides exchanged views on cooperation and mutual support between the two countries within international organizations, as well as regional issues of mutual interest.