No:023/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Hindistan Respublikasının xarici işlər naziri Subrahmanyam Caişankar ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2024 21:00
19 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Qoşulmama Hərakatının (QH) Dövlət və Hökumət Başçılarının Uqandanın Kampala şəhərində keçirilən Zirvə Görüşü çərçivəsində Hindistan Respublikasının xarici işlər naziri Subrahmanyam Caişankar ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Hindistan arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, habelə regional vəziyyət müzakirə olunub.
Tərəflər iki ölkə arasında müxtəlif sahələr, o cümlədən iqtisadi, ticarət, turizm, mədəniyyət, təhsil, nəqliyyat və s. istiqamətlər üzrə ikitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlığın perspektivlərinin mövcud olduğunu, bu istiqamətdə mövcud potensialdan istifadə imkanlarının müzakirəsi üçün siyasi məsləhətləşmələrin və ikitərəfli iqtisafi komissiya mexanizminin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Son bir-neçə il ərzində artan siyasi təmasların münasibətlərə müsbət töhfə baxımından vacibliyi vurğulanıb.
Nazir Ceyhun Bayramov həmçinin həmkarını postmünaqişə dövründə regionda cari vəziyyət, mövcud çağırışlar və imkanlar barədə məlumatlandırıb. Beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən sülh quruculuğu tədbirlərinin dəstəklənməsinin, Ermənistanın qeyri-konstruktiv mövqeyinin davam etdirilməsindən çəkindirilməsinin hər zamankından daha əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb.
Nazirlər iki ölkə arasında münasibətlərdə çətinlik yaradan məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıb, qarşılıqlı şəkildə mövqeləri diqqətə çatdırıb, bu məsələlərin həlli istiqamətində dialoqun davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.

No:023/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of External Affairs of the Republic of India, Subrahmanyam Jaishankar
19 January 2024 21:00
On 19 January 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of External Affairs of the Republic of India, Subrahmanyam Jaishankar, within the framework of the Summit Meeting of the Heads of State and Government of the Non-Aligned Movement (NAM) held in Kampala, the Republic of Uganda.
During the meeting, issues on the existing cooperation agenda between Azerbaijan and India, as well as the regional situation, were discussed.
The sides noted that there are prospects for bilateral and multilateral cooperation between the two countries in various fields, including economic, trade, tourism, culture, education, transport and other areas, and emphasized the importance of political consultations and the bilateral economic commission mechanism for discussing opportunities to utilize the existing potential in this direction.
The importance of increasing political contacts over the past several years in terms of their positive contribution to relations was emphasized.
Minister Jeyhun Bayramov also informed his counterpart about the current situation in the region in the post-conflict period, existing challenges and opportunities. It was emphasized that support by the international community for peacebuilding measures and discouraging Armenia from continuing its non-constructive position are more important than ever.
The ministers exchanged views on issues that create difficulties in relations between the two countries, conveyed their respective positions, and emphasized the importance of continuing dialogue towards the resolution of these issues.