No:023/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi Mətbuat xidməti idarəsinin nazir Ceyhun Bayramovun Türkmənistan Prezidenti ilə görüşünə dair məlumatı
Bu ilin 21 yanvar tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Türkmənistana səfəri çərçivəsində ölkə Prezidenti cənab Qurbanqulu Berdiməhəmmədov tərəfindən qəbul olunub.
Görüşdə Xəzər dənizində “Dostluq” yatağının hidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı və istismarı üzrə hökumətlər arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması, iki dövlət arasında enerji sahəsində əməkdaşlığın möhkənləndirilməsi, habelə bölgədə beynəlxalq tərəfdaşlığın inkişafı baxımından yüksək əhəmiyyəti vurğulanıb.
İkitərəfli əməkdaşlıq münasibətlərinin bütün istiqamətlər üzrə inkişafı xüsusilə qeyd olunub.
Prezident Qurbanqulu Berdiməhəmmədov iki ölkə münasibətlərinin hazırkı vəziyyətini çox yüksək qiymətləndirirərək, qarşılıqlı fəaliyyətin və tərəfdaşlığın səmərəliliyini və müsbət dinamikasını qeyd edib.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq, dostluq və qarşılıqlı dəstək prinsipləri əsasında inkişaf edən münasibətlərin müsbət dinamikasını vurğulayıb, bu xüsusda son 3 il ərzində həyata keçirilən ali səviyyəli qarşılıqlı səfərləri və imzalanmış 50-dən çox sənədi qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin dövlətlərimizin regional əməkdaşlıq formatlarında iştirakı, beynəlxalq təşkilatlarda qarşılıqlı dəstək kimi məsələlərə diqqət yetirilib.

No:023/21, Information of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the President of Turkmenistan
On January 21, 2021, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov was received by the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhammedov during his visit to Turkmenistan.
At the meeting, the sides stressed the high importance of signing a Memorandum of Understanding between the two governments on joint exploration and exploitation of hydrogen resources of the “Dostlug” Field in the Caspian Sea, strengthening cooperation between the two countries in the field of energy, as well as the development of international partnership in the region.
The development of bilateral cooperation in all areas was highlighted.
President Gurbanguly Berdimuhammedov highly valued the current state of relations between the two countries and noted the effectiveness and positive dynamics of interaction and partnership.
Minister Jeyhun Bayramov noted the positive dynamics of relations between the two countries based on the principles of cooperation, friendship and mutual support, in particular, the high-level reciprocal visits carried out over the past 3 years and more than 50 documents signed.
The meeting also focused on issues such as the participation of our countries in regional cooperation formats and mutual support in international organizations.