No:017/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Tanzaniya xarici işlər və Şərqi Afrika əməkdaşlığı naziri ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
19 yanvar 2024 16:40
19 yanvar 2024-cü il tarixində, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Tanzaniya Birləşmiş Respublikasının xarici işlər və Şərqi Afrika əməkdaşlığı naziri Yanvar Makamba ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Tanzaniya arasında turizm, təhsil, humanitar, iqtisadi, energetika və digər sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlıq perspektivləri, habelə çoxtərəfli platformalarda əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.
Ölkələr arasında çoxtərəfli platformalarda həyata keçirilən əməkdaşlıq gündəliyindən bəhs edən nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycan və Tanzaniya tərəfindən Qoşulmama Hərəkatı və BMT kimi çoxtərəfli platformalarda irəli sürülən namizədliklərə və layihələrə göstərilən qarşılıqlı dəstək səviyyəsindən məmnunluq ifadə edib. Bu məzmunda ölkələr arasında keçirilən işçi təmasların vacib rolu vurgulanıb.
Görüş zamanı, iki ölkə arasında siyasi məsləhətləşmələrin intensivləşməsinin, ikitərəfli qanunvericilik bazasının genişlənməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Tanzaniya arasında əməkdaşlıq gündəliyində duran digər məsələlər müzakirə edilib.

No:017/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Minister of Foreign Affairs and East African Cooperation of the United Republic of Tanzania
19 January 2024 16:40
On 19 January 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Minister of Foreign Affairs and East African Cooperation of the United Republic of Tanzania, January Makamba.
During the meeting, prospects for bilateral cooperation between Azerbaijan and Tanzania in the fields of tourism, education, humanitarian, economic, energy and other areas, as well as issues of cooperation on multilateral platforms, were discussed.
Referring to the cooperation agenda carried out between the countries on multilateral platforms, Minister Jeyhun Bayramov expressed satisfaction with the level of mutual support demonstrated by Azerbaijan and Tanzania for candidacies and projects put forward within multilateral platforms such as the Non-Aligned Movement and the United Nations. In this context, the important role of working contacts held between the countries was emphasized.
During the meeting, the importance of intensifying political consultations between the two countries and expanding the bilateral legal framework was emphasized.
During the meeting, other issues on the cooperation agenda between Azerbaijan and Tanzania were discussed.