No:012/22, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayevanın Fransa xarici işlər nazirinin bu ölkənin Milli Assambleyasında söylədikləri ilə bağlı şərhi
Təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, Fransanın Avropa və xarici işlər üzrə naziri Jan İv Lö Drian tərəfindən bu ilin 18 yanvar tarixində bu ölkənin Milli Assambleyasında diplomata yaraşmayan bir tərzdə açıqlama edilmişdir. Belə ki, təxribatçı məqsədlərlə Azərbaycan Respublikası Prezidentini təhqir etməyə cəhd göstərən Milli Assambleyanın Respublikaçılar partiyasından olan üzvü Erik Siottiyə sərt cavab verilməli və ona həddi bildirilməli idi. Nazir Lö Drian Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Valeri Pekressin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə qanunsuz səfəri ilə əlaqədar söylədiyi fikirlərin “forma və mahiyyət etibarilə qəbuledilməz olduğunu” bildirmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Valeri Pekressin Azərbaycana qanunsuz səfəri ilə əlaqədar açıqlaması tam məntiqi əsaslı və düzgündür.
Nazir Lö Drian tərəfindən digər ölkənin dövlət başçısının açıqlamasının məsuliyyətsiz və qəbuledilməz formada şərh edilməsi diplomatik ənənələrlə ziddiyyət təşkil edir. Təəssüflə qeyd edirik ki, Fransa kimi böyük dövlətçilik ənənələri olan ölkənin xarici işlər naziri bunu anlamır.
Prezident İlham Əlyevin Valeri Pekress, Mişel Barniyer və Brüno Retayyonun Azərbaycanın ərazilərinə qanunsuz səfəri ilə bağlı açıqlaması tam qanunidir; bu, Azərbaycan qanunlarını pozan şəxslərə qarşı tam adekvat bir cavabdır. Pekressin Fransa prezidentliyinə namizədlik statusu ona Azərbaycan qanunlarından üstün olmaq imtiyazı verə bilməz. O da digər hər hansı bir xarici vətəndaş kimi qəbul edilməlidir. Xatırladırıq ki, xarici vətəndaşlar Azərbaycan ərazisinə qanunsuz səfər etdikdə onlara münasibətdə ya inzibati, ya da ölkənin Cinayət Məcəlləsinə uyğun olaraq müvafiq ölçü götürülür. Əgər Azərbaycan Respublikası vətəndaşı Fransa qanunlarını pozsaydı və Fransa ərazisinə qanunsuz daxil olsaydı ona münasibətdə də adekvat ölçü götürülərdi.
Eyni zamanda bildirmək istərdik ki, Fransa hökumətinin 44 günlük müharibə və ondan sonrakı dövrdə işğalçı Ermənistanın tərəfində olduğu heç kimə sirr deyil. Fransa Parlamentinin hər iki palatasının hətta Ermənistanın belə tanımadığı qondarma “Dağlıq Qarabağ Respublikasını” tanımağa çağıran sənədlər qəbul etmişdir.
Qeyd etmək istərdik ki, 15 dekabr 2021-ci il tarixində Fransa Prezidentinin təşəbüsü ilə Prezident Makron və Prezident İlham Əliyev arasında keçirilmiş görüş zamanı qarşı tərəfin verdiyi ismarışlar bu ölkənin xarici işlər naziri Lö Drianın açıqlaması ilə ziddiyyət təşkil edir və Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin normallaşnasına xidmət etmir.
Eyni zamanda vurğulamaq istərdik ki, istər Fransa, istərsə də digər dövlətlərin nümayəndəsi bir daha Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazilərinə qanunsuz səfər edərsə, Azərbaycan öz Konstitusiyası və müvafiq qanunvericiliyi çərçivəsində lazımı addımları atacaqdır.

No:012/22, Comment by the Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva on the statement of the Minister of Foreign Affairs of France in the National Assembly of this country
We would like to note with regret that the French Minister for Europe and Foreign Affairs, Jean-Yves Le Drian, made a statement in an undiplomatic manner in the National Assembly on January 18 of this year. Thus, Éric Ciotti, a member of the National Assembly from the Republican Party, who tried to insult the President of the Republic of Azerbaijan for provocative purposes, should have been severely reprimanded. Minister Le Drian stated that the statements of the President of the Republic of Azerbaijan in connection with the illegal visit of Valérie Pécresse to the Karabakh region of Azerbaijan are "unacceptable in form and content."
The statement of the President of the Republic of Azerbaijan on the illegal visit of Valérie Pécresse to Azerbaijan is completely logical and correct.
The irresponsible and unacceptable interpretation of the statement of the President of another country by Minister Le Drian contradicts diplomatic traditions. We note with regret that the Foreign Minister of a country with great statehood traditions, such as France, does not understand this.
President Ilham Aliyev's statement on the illegal visit of Valérie Pécresse, Michel Barnier and Bruno Retailleau to the territories of Azerbaijan is completely legitimate; this is an adequate response to those who violate the laws of Azerbaijan. Pécresse 's status as a French presidential candidate cannot give her the privilege of being above Azerbaijani laws. She must also be accepted like any other foreign citizen. We remind that when foreign citizens illegally enter the territory of Azerbaijan, appropriate measures are taken against them in accordance with the Administrative or Criminal Code of the country. If a citizen of the Republic of Azerbaijan violated the laws of France and illegally entered the territory of France, then adequate measures would also be taken against him.
At the same time, we would like to emphasize that it is not a secret that the French government was on the side of the occupying Armenia during the 44-day war and after it. Both chambers of the French Parliament have adopted documents calling for the recognition of the so-called "Nagorno-Karabakh Republic", which is not even recognized by Armenia.
We would like to note that the messages by the opposite side during the meeting between President Emmanuel Macron and President Ilham Aliyev, held on December 15, 2021, at the initiative of the President of France, contradict the statement of the Minister of Foreign Affairs of this country, Le Drian, and do not contribute to the normalization of Azerbaijani-French relations.
At the same time, we would like to emphasize that if a representative of France or other states illegally visits the internationally recognized territories of Azerbaijan, Azerbaijan will take the necessary steps within the framework of its Constitution and relevant legislation.