No:009/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İsrailin xarici işlər naziri Eli Kohen arasında telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
13 yanvar 2023 19:15
13 yanvar 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə İsrail Dövlətinin yeni təyin olunmuş xarici işlər naziri Eli Kohen arasında telefon danışığı baş tutub.
Nazir Ceyhun Bayramov ilk öncə həmkarını bu yüksək vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib və ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan Respublikası və İsrail Dövləti arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü ilə bağlı ötən il keçirilən tədbirlər və qarşılıqlı səfərlər məmnunluqla xatırlanıb. Bununla yanaşı, ikitərəfli münasibətlərin çoxəsrlik tarixə malik olduğu, bu xüsusda Azərbaycanda yaşayan yəhudi icmasının ikitərəfli münasibətlərə verdiyi müsbət töhfə diqqətə çatdırılıb.
Nazirlər, Azərbaycan ilə İsrail arasında dostluq və qarşılıqlı anlaşmaya əsaslanan münasibətlərin yüksək səviyyəsini qeyd edərək, hazırkı çoxşaxəli əməkdaşlığın gələcək perspektivlərini müzakirə ediblər. İqtisadi, turizm, təhsil, ticarət, yüksək texnologiyalar və digər sahələrdə münasibətlərin inkişaf etdiyi, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsrail Dövləti Hökuməti arasında Birgə Komissiyanın fəaliyyəti qeyd olunub. Münasibətlərin yüksək dinamikasının, xüsusilə də Azərbaycanın İsraildə Ticarət və Turizm nümayəndəliklərinin açılmasının, habelə Səfirliyinin təsis edilməsinin ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafına əhəmiyyətli töhfə verəcəyindən əminlik ifadə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov həmkarını bölgədəki vəziyyət, habelə post-münaqişə dövründə ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri barədə məlumatlandırıb və İsrail şirkətlərinin qeyd edilən prosesdə verdiyi dəstəyi yüksək qiymətləndirib.

No:009/23, Press release on the telephone conversation between Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov and Minister of Foreign Affairs of Israel Eli Cohen
13 January 2023 19:15
On 13 January 2023, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and newly appointed Minister of Foreign Affairs of the State of Israel Eli Cohen held a telephone conversation.
First of all, Minister Jeyhun Bayramov congratulated his counterpart on his appointment to this high position and wished him success in his activities.
During the phone call, the events and mutual visits held last year in connection with the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Azerbaijan and the State of Israel were recalled with satisfaction. At the same time, it was highlighted that bilateral relations have a centuries-old history, and in this regard, the Jewish community living in Azerbaijan has made a positive contribution to bilateral relations.
The Ministers, noting the high level of relations between Azerbaijan and Israel based on friendship and mutual understanding, discussed the future prospects of the current multifaceted cooperation. The development of relations in the fields of economy, tourism, education, trade, high technologies and other areas, as well as the activities of the Joint Commission between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the State of Israel, were noted. Confidence was expressed that the high dynamics of relations, especially the opening of Azerbaijan’s Trade and Tourism Representative Offices in Israel, as well as the establishment of its Embassy, would make a significant contribution to the development of bilateral cooperation.
Minister Jeyhun Bayramov informed his counterpart about the situation in the region, as well as the restoration and reconstruction works carried out by our country in the post-conflict period, and highly appreciated the support provided by Israeli companies in the mentioned process.
During the telephone conversation, an exchange of views was also conducted on other bilateral and regional issues of mutual interest.