No:006/24, Nazir Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Mariya Qabriel ilə telefon danışığına dair mətbuat məlumatı
12 yanvar 2024 21:09
12 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun Bolqarıstan Respublikasının Baş nazirinin müavini və xarici işlər naziri Mariya Qabriel ilə telefon danışığı baş tutub.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycanla Bolqarıstan arasında siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələr üzrə ikitərəfli münasibətlərin, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlığın hazırkı vəziyyəti və perspektivləri müzakirə edilib, əməkdaşlıq səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub.
Ötən ilin ərzində həyata keçirilmiş yüksək səviyyəli səfərlərin, dekabr ayında Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin ikitərəfli münasibətlərə müsbət töhfə verdiyi vurğulanıb. Energetika sahəsində səmərəli əməkdaşlığın, Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması, habelə enerji təchizatının şaxələndirilməsində rolu və əhəmiyyəti qeyd olunub.
Daha sonra, qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və ikitərəfli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

No:006/24, Press release on the telephone conversation between Minister Jeyhun Bayramov and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria, Mariya Gabriel
12 January 2024 21:09
On 12 January 2024, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, and the Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs of the Republic of Bulgaria, Mariya Gabriel.
During the telephone conversation, the current state and prospects of bilateral relations between Azerbaijan and Bulgaria in the political, economic, energy, transport and humanitarian fields, including cooperation within the framework of international organizations, were discussed, and satisfaction with the level of cooperation was expressed.
It was emphasized that the high-level visits carried out over the past year, as well as the political consultations between the Ministries of Foreign Affairs held in December, made a positive contribution to bilateral relations. The effective cooperation in the field of energy, the role and importance of Azerbaijan in ensuring Europe’s energy security, as well as in the diversification of energy supply were noted.