No:003/24, Nazir Ceyhun Bayramovun UNICEF-in Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə regional direktoru, Avropada qaçqın və miqrant məsələləri üzrə xüsusi əlaqələndirici Regina de Dominitsis ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
11 yanvar 2024 20:20
11 yanvar 2024-cü il tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondunun (UNICEF) Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə regional direktoru, Avropada qaçqın və miqrant məsələləri üzrə xüsusi əlaqələndirici Regina de Dominitsis ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və UNICEF arasında mövcud əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, habelə cari regional vəziyyət ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov ölkəmizin müstəqilliyinin bərpasının ilk günlərindən BMT-nin müxtəlif ixtisaslaşmış qurumları, o cümlədən UNICEF-lə yaxından əməkdaşlıq etdiyini, xüsusilə Ermənistanın ərazilərimizi işğalı nəticəsində qaçqına və məcburi köçkünə çevrilmiş uşaqlar üçün daha yaxşı təhsil və səhiyyə imkanlarının yaradılması sahəsində aidiyyəti dövlət qurumları ilə birgə uğurlu proqram və layihələrin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Qarşı tərəf hazırkı postmünaqişə dövründə vətəndaşlarımızın öz evlərinə ləyaqətli qayıdışının təmini istiqamətində görülən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri, mina təhdidinə qarşı mübarizə barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov, xüsusilə mina təhdidi ilə mübarizə sahəsində UNICEF-lə əməkdaşlıq çərçivəsində aparılan maarifləndirmə fəaliyyətindən bəhs edərək, bu istiqamətdə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini də bu təhdidə çəkməyin vacibliyini vurğulayıb.
Regina de Dominitsis UNICEF-in Azərbaycanla mövcud uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin davam etdirilməsində maraqlı olduğunu, xüsusilə Azərbaycanın ev sahibliyi edəcəyi cari ildə keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) və 2026-cı ildə keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumu çərçivəsində uşaq hüquqları sahəsində müxtəlif birgə təşəbbüslərin həyata keçirilə biləcəyini qeyd edib.
Postmünaqişə dövründə Azərbaycan tərəfindən məcburi köçkünlərin öz evlərinə qayıdışına istiqamətlənən bərpa və quruculuq fəaliyyətinin təqdirəlayiq olduğu, bu istiqamətdə UNICEF-in də prosesə dəstək göstərməyə hazır olduğu diqqətə çatdırılıb.
Nazir Ceyhun Bayramov öz növbəsində COP29-a hazırlıq prosesində ilkin planlar barədə qarşı tərəfi məlumatlandırıb.

No:003/24, Press release on the meeting of Minister Jeyhun Bayramov with the Regional Director for Europe and Central Asia of UNICEF, Special Coordinator for Refugee and Migrant Issues in Europe, Regina De Dominicis
11 January 2024 20:20
On 11 January 2024, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the Regional Director for Europe and Central Asia of the United Nations Children’s Fund (UNICEF), Special Coordinator for Refugee and Migrant Issues in Europe, Regina De Dominicis.
During the meeting, views were exchanged on issues on the existing cooperation agenda between Azerbaijan and UNICEF and prospects for future cooperation, as well as on the current regional situation.
Minister Jeyhun Bayramov noted that since the first days of the restoration of Azerbaijan’s independence, Azerbaijan has closely cooperated with various specialized agencies of the United Nations, including UNICEF, and that successful programs and projects have been implemented jointly with relevant state institutions, particularly in the field of creating better education and healthcare opportunities for children who became refugees and internally displaced persons as a result of Armenia’s occupation of our territories.
The other side was provided with detailed information on the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the current post-conflict period aimed at ensuring the dignified return of our citizens to their homes, as well as on the fight against the mine threat.
Minister Jeyhun Bayramov, particularly referring to awareness-raising activities carried out within the framework of cooperation with UNICEF in the field of combating the mine threat, emphasized the importance of drawing the attention of the international community to this threat.
Regina De Dominicis noted that UNICEF is interested in continuing the existing successful cooperation experience with Azerbaijan, and that various joint initiatives in the field of children’s rights could be implemented, particularly within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29), to be hosted by Azerbaijan this year, and the World Urban Forum to be held in 2026.
It was emphasized that the restoration and construction activities carried out by Azerbaijan in the post-conflict period aimed at the return of internally displaced persons to their homes are commendable, and that UNICEF is ready to support the process in this direction.
Minister Jeyhun Bayramov, for his part, informed the other side about the initial plans within the preparation process for COP29.