No:001/21, Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Leyla Abdullayeva Ermənistan xarici işlər nazirinin Qarabağa səfərinə dair KİV-in sualını cavablandırır
Cavab: Ermənistan xarici işlər naziri Ara Ayvazyanın Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə qanunsuz səfəri və burada qondarma qurumun nümayəndələri ilə görüşlər keçirməsi və “sənədlər” imzalaması 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanata ziddir və hərbi əməliyyatların dayandırılmasından sonra bölgədə sülh, təhlükəsizlik və əməkdaşlığın yaradılması çərçivəsinə tamamilə uyğun gəlmir.
Xatırladırıq ki, məhz Ermənistan baş naziri 10 noyabr tarixli bəyanata imza atıb və bu xüsusda hökumət üzərinə öhdəliklər götürüb. Bu öhdəliklərin rəsmi Yerevan tərəfindən pozulması təxribatdır və daxili auditoriyaya hesablanmış bu kimi əməllər bölgədə vəziyyətin normallaşmasına xidmət etmir.
Ermənistan rəsmiləri əsassız xülyalardan çıxış etməməli, bölgədə yaranmış yeni reallığı qəbul etməlidir.
10 noyabr tarixli birgə bəyanatın icrasının təmin olunması və bölgədə yaranmış yeni təhlükəsizlik formatı, eləcə də əməkdaşlıq imkanlarından çıxış edərək addımların atılması sülh və təhlükəsizlik şəraitində birgəyaşayışa töhfə verə bilər. Bunun əksi isə, gərginliyi alovlandırmaq cəhdindən başqa bir şey deyildir.

No:001/21, Head of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Leyla Abdullayeva answers the question of the media on the visit of the Armenian Foreign Minister to Karabakh
Answer: The illegal visit of the Armenian Foreign Minister Ara Ayvazyan to the Karabakh region of Azerbaijan, where he met with representatives of the puppet regime and signed the "documents", contradicts the trilateral statement of 10 November and does not comply at all with the framework of peace, security and cooperation in the region after the cessation of hostilities.
We would like to remind that the Armenian Prime Minister signed the statement on November 10th and the government has taken commitments in this regard. Violation of these commitments by official Yerevan is a provocation, and such actions calculated for a domestic audience do not serve the normalization of the situation in the region.
Armenian officials should not act based on unfounded illusions, but accept the new reality that emerged in the region.
Ensuring the implementation of the joint statement of 10 November and taking steps based on the new security format, as well as cooperation opportunities emerged in the region can contribute to peaceful and secure coexistence. The opposite is nothing else but an attempt to inflame the tension.