Mətbuat şərhi 13 aprel 2017 04:36
No: 92/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Xorvatiya Baş nazirinin müavini, xarici və Avropa işləri üzrə naziri Davor İvo Stier ilə görüşüb
13 aprel 2017 04:36
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Vişeqrad qrupu və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrin xarici işlər nazirlərinin Varşava toplantısı çərçivəsində Xorvatiya Respublikasının Baş nazirinin müavini, xarici və Avropa işləri üzrə naziri Davor İvo Stier ilə görüşüb.
D.İ.Stier dövlətlər arasında ikitərəfli münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişafının məmnunluq doğurduğunu, xüsusilə enerji sektorunda əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib. D.İ.Stier həmçinin mədəniyyətlərarası dialoqun genişləndirilməsində Azərbaycanın rolunu xüsusi qiymətləndirdi.
Elmar Məmmədyarov enerji sahəsində əməkdaşlığa toxunaraq, TAP layihəsi barəsində yeniliklərlə D.İ.Stieri məlumatlandırdı. İqtisadi sahədə əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar olduğunu bildirən E.Məmmədyarov bu xüsusda dəniz gəmiçiliyi, gəmiqayırma, eləcə də dərman istehsalı sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsinin qarşılıqlı faydalı ola biləcəyini vurğuladı.
4-6 may 2017-ci il tarixində Bakıda keçiriləcək Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə IV Dünya Forumunda Xorvatiyadan olan nümayəndələrin iştirakına ümidvar olduğunu bildirdi.
Elmar Məmmədyarov Xorvatiya hökumətinə Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı mövqeyinə və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəklədiyinə görə təşəkkür etdi.

Press release 13 April 2017
No: 92/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Davor Ivo Stier, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of Croatia
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Davor Ivo Stier, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of Croatia within the frameworks of the Foreign Ministerial meeting of the Visegrad Group and Eastern Partnership countries.
D.I. Stier expressed satisfaction on current high level of bilateral relations and emphasized the importance of cooperation in the field of energy. Furthermore, Minister D.I.Stier praised the role of Azerbaijan in promoting intercultural dialogue.
Elmar Mammadyarov touched the cooperation in the field of energy and briefed his counterpart about developments on TAP project. He mentioned that there is a window of opportunities for enhancing bilateral economic relations and particularly noted maritime, shipbuilding, as well as pharmacy sections.
Minister Mammadyarov also expressed his hope on attendance of the delegation from Croatia at the IV World Forum on Intercultural Dialogue to be held on May 4-5 2017, in Baku.
Furthermore, Elmar Mammadyarov extended appreciation to the Government of Croatia for the stance on Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict and support to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan within its internationally recognized borders.