No: 48/17, Azərbaycan və Polşa xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
24 fevral 2017 05:57
Azərbaycan Respublikası ilə Polşa Respublikası arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Polşalı həmkarına ünvanlandığı məktubda iki ölkə arasında bugünkü münasibətlərin kökü orta əsrlərə aid olan və 1918-20-ci illərdə yaradılmış diplomatik əlaqələr üzərində qurulduğunu qeyd edib. Azərbaycan və Polşa arasında yüksələn xətlə inkişaf edən ikitərəfli münasibətlərin iki ölkənin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində faydalı əməkdaşlığına zəmin yaratdığını bildirib.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycan və Polşa arasında ikitərəfli siyasi münasibətlərin uğurla inkişaf etdiyini qeyd edərək, Varşavada NATO sammiti çərçivəsində prezidentlər səviyyəsində keçirilmiş ikitərəfli görüşdə iki ölkə arasında siyasi dialoqun, iqtisadi və humanitar əlaqələrin daha da gücləndirilməsi üzrə razılıq əldə olunduğunu vurğulayıb.
Polşa Respublikasının xarici işlər naziri Vitold Vaşçikovski Elmar Məmmədyarova göndərdiyi məktubda Avropanın təhlükəsizliyi üçün Cənubi Qafqaz regionunda xüsusi rol oynayan ölkə kimi Azərbaycan və Polşa arasında müxtəlif sahələrdə dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğunu qeyd edib. O, Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında əməkdaşlığa dair yeni saziş üzrə aparılan danışıqların Azərbaycan və Polşa arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığı genişləndirəcəyinə ümidvar olduğunu bilirib.

No: 48/17, Foreign Ministers of Azerbaijan and Poland had an exchange of congratulatory letters
Foreign Ministers of Azerbaijan and Poland had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his Polish counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov noted that existing relations between the two countries proceeding from the diplomatic ties rooted in the Middle Ages and established during 1918-20. He mentioned that rapidly developing bilateral relations between Azerbaijan and Poland provide a basis for successful cooperation of both countries within the international organizations.
Minister Elmar Mammadyarov emphasizing successful development of bilateral political relations between Azerbaijan and Poland pointed out that strengthening of political dialogue, economic and humanitarian cooperation were agreed by the two countries at the presidential meeting held on the sidelines of NATO Summit in Warsaw.
In his letter addressed to Elmar Mammadyarov Foreign Minister of Poland Witold Waszczykowski stressed that as an important actor in the South Caucasus region for the security of Europe, Azerbaijan and Poland have established friendship and partnership relations in various areas. He also expressed his hope that the negotiations on the new agreement on the cooperation between Azerbaijan and European Union will enhance the mutually beneficial cooperation between Azerbaijan and Poland.