No: 113/17, Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Avropa İttifaqının Xarici Siyasət Xidmətinin Rusiya, Şərq Tərəfdaşlığı, Mərkəzi Asiya və ATƏT üzrə direktoru Lyuk Devini qəbul edib
27 aprel 2017 04:22
Görüşdə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında münasibətlərin hazırkı səviyyəsi və əməkdaşlıq perspektivləri barəsində müzakirələr aparıldı. Xüsusilə Azərbaycan-Avropa İttifaqı arasında tərəfdaşlıq sazişi üzrə rəsmi danışıqlar prosesinin başlanmasına dair geniş fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir E.Məmmədyarov Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Brüsselə səfərini xatırladaraq, səfər əsnasında keçirilmiş görüşlərin və səsləndirilən bəyanatların Azərbayacn-Aİ əməkdaşlığının inkişafı üçün mühüm zəmin yaratdığını dedi.
L.Devin Bakıda saziş layihəsi üzrə aparılan danışıqların məhsuldar keçməsindən məmnunluğunu ifadə etdi. Danışıqların tezliklə yekunlaşdırılması üçün görüşlər və video konfranslar vasitəsilə təmasların davam etdiriləcəyi bildirildi. O həmçinin Avropa İttifaqı və Azərbaycan arasında ticarət və nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş imkanlar olduğunu vurğuladı.
Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan Elmar Məmmədyarov Aİ-nin Xarici və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Qlobal Strategiyasında əks olunduğu kimi həlli uzaldılmış münaqişələrə münasibətdə dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmət prinsipi əsasında vahid mövqedən yanaşılmasının vacibliyini diqqətə çatdırdı.

No: 113/17, Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Luc Devigne, Director for Russia, Eastern Partnership, Central Asia and OSCE of the European External Action Service
27 April 2017 04:22
The sides had broad discussions on the current level of relations and reviewed the prospects of cooperation between Azerbaijan and the European Union. They also exchanged views on the negotiations process on Azerbaijan-European Union partnership agreement.
Minister E. Mammadyarov emphasized the visit of the President of the Republic of Azerbaijan, H.E Mr. Ilham Aliyev to Brussels and said that the meetings and the statements made within the visit provided solid ground for further development of Azerbaijan-EU cooperation.
L.Devigne expressed his satisfaction on productive meetings held in Baku on Draft Agreement. Talking about the way forward, he said that the parties via meetings and video conferences will continue discussions. L.Devigne also stressed that there are wide range of opportunities for enhancing cooperation in the field of trade and transport between EU And Azerbaijan.
Touching upon Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict E.Mammadyarov stressed the importance of a holistic approach with respect to the resolution of protracted conflicts based on the principles of respecting to the territorial integrity and sovereignty of states within internationally recognized borders, as it is enshrined in the Global Strategy of EU.