Mətbuat şərhi 06 oktyabr 2015
Nazir Elmar Məmmədyarov Panama Respublikasının vitse-prezidenti və xarici işlər naziri xanım İsabel de Sant Malo de Alvarado ilə görüşüb
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Panama Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində 5 oktyabr 2015-ci il tarixində Panama Respublikasının vitse-prezidenti və xarici işlər naziri xanım İsabel de Sant Malo de Alvarado ilə görüşüb.
Panamanın xarici işlər naziri azərbaycanlı həmkarını ölkəsində görməkdən məmnun olduğunu bildirərək bu rəsmi səfərin iki ölkə arasında əməkdaşlığa önəmli töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Ölkəsinin Azərbaycan ilə əlaqələrin inkişafında maraqlı olduğunu deyən xanım İsabel de Sant Malo de Alvarado iki ölkənin xarici işlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrə dair imzalanacaq sənədin ikitərəfli siyasi dialoq mexanizminin təsis edilməsinə xidmət edəcəyini nəzərə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanın xarici siyasətində Mərkəzi və Cənubi Amerika dövlətləri ilə əlaqələrin hərtərəfli inkişafına mühüm əhəmiyyət verdiyini qeyd etdi. O, Azərbaycan və Panama arasında mövcud əməkdaşlığın enerji və sərmayələr də daxil olmaqla, digər sahələrə də sirayət etməsinin vacibliyini diqqətə çatdırdı. Bu sahələrdə əməkdaşlığın hüquqi çərçivəsinin yaradılması üçün müvafiq hökumətlərarası sənədlərin imzalanmasının və ümumiyyətlə, iki ölkə arasında müqavilə-hüquq bazasının inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini bildirdi.
Elm-təhsil, təlim və digər humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üçün əlverişli imkanların olduğunu deyən nazir Elmar Məmmədyarov ADA Universiteti və Panamanın diplomatik institutu arasında təmasların yaradılmasının səmərəli olacağını qeyd etdi.
Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yol xətti, yeni tikilmiş Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və ölkəmizin nəqliyyat infrastruktur imkanları haqqında məlumat verən Elmar Məmmədyarov bu layihələr vasitəsilə qədim İpək Yolu boyunca yük daşımalarının və iqtisadi-ticarət əlaqələrinin əsaslı şəkildə artacağını dedi.
Ölkəsində əlverişli investisiya mühitinin yaradıldığını deyən panamalı nazir Azərbaycanın Panama üçün arzuolunan tərəfdaş olduğunu vurğuladı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli istiqamətində aparılan danışıqlara toxunan Elmar Məmmədyarov Panamanın bu münaqişə ilə əlaqədar beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında tutduğu ədalətli mövqeyinə və Panama Parlamenti tərəfindən Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə dəstəyi təsdiqləyən, eləcə də Xocalı soyqırımını tanıyan qətnamənin qəbuluna görə təşəkkürünü ifadə etdi.
Münaqişənin həlli ilə əlaqədar BMT Təhlükəsizlik Şurasının qəbul etdiyi dörd qətnamədə işğalçı qüvvələrin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmasının tələb edildiyini deyən nazir Ermənistanın buna məhəl qoymadığını və münaqişənin həllinə maneələr yaratdığını vurğuladı.
Elmar Məmmədyarov Ermənistanın işğal və təcavüzə əsaslanan mövcud status kvonu davam etdirmək siyasəti yürütdüyünü qeyd edərək, etimad quruculuğu tədbirləri məsələsinin Ermənistan tərəfindən siyasi möhtəkirlik obyektinə çevrildiyini söylədi. O əlavə etdi ki, Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsinin erməni və azərbaycanlı icmaları arasında təmasların qurulması kimi praktiki etimad quruculuğu tədbirlərinin nəticələri Ermənistan hakimiyyətinin maraqlarına cavab vermədiyi üçün hər bir vəchlə rəsmi Yerevan buna imkan vermir.
Panamalı nazir ölkəsi üçün dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyinin vacib prinsiplər olduğunu diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov panamalı həmkarını Azərbaycana səfərə dəvət etdi.
Görüşün sonunda Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyi və Panama Xarici İşlər Nazirliyi arasında ikitərəfli məsləhətləşmələr haqqında anlaşma memorandumu imzalandı.

Press release 06 October 2015
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Isabel de Sant Malo de Alvarado, Vise-President and Foreign Minister of the Republic of Panama
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Isabel de Sant Malo de Alvarado, Vise-President and Foreign Minister of the Republic of Panama within his official visit to the Republic of Panama on October 5, 2015
Isabel de Sant Malo de Alvarado Expressing her satisfaction on welcoming Azerbaijani counterpart in Panama, highlighted that this official visit would significantly contribute to the cooperation between the two countries.
Stressing Panama’s interest in developing the relations with Azerbaijan, Isabel de Sant Malo de Alvarado mentioned that signing of the document on consultations between Foreign Ministries would serve to establishment of bilateral political dialogue mechanism.
Elmar Mammadyarov said that Azerbaijan puts special emphasis on comprehensive development of relations with Central and South American countries on its foreign policy agenda. He underlined the importance of enlarging the current relations between Azerbaijan and Panama in other fields of cooperation, including energy and investment sectors. Elmar Mammadyarov noted the establishment of legal framework of such cooperation with relevant intergovernmental documents and development of bilateral treaty-legal base between the countries.
Foreign Minister Mammadyarov talked about window of opportunities on cooperation in education, training and other humanitarian fields and added that establishment of contacts between ADA University and Panama Diplomatic Institute would be mutually beneficial.
Elmar Mammadyarov informed his counterpart about Baki-Tbilisi-Kars railway project, newly-built Baku International Sea Trade Port and Azerbaijan’s potential in transport infrastructure. He underlined that those projects would contribute to significantly increase of carriage of goods and economic-trade relations along the Historical Silk Road .
Foreign Minister Isabel de Sant Malo de Alvarado highlighted that favorable investment climate has been established in Panama and in this regard characterized Azerbaijan as a desirable partner.
Elmar Mammadyarov touched the ongoing negotiation process on the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict and thanked Panama for its fair and just position based on the principles of international law in respect of this conflict and the Parliament of Panama for adoption of resolution on reaffirming its support to territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan and recognizing Khojaly genocide.
Elmar Mammadyarov stressed that Armenia disregards the UN Security Council’s four resolutions demanding immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces from all occupied territories of Azerbaijan and doing so puts obstacles in the process of conflict settlement.
Elmar Mammadyarov also added that Armenia is willing to maintain status quo based on occupation and aggression and exploits the confidence-building measures for the purposes of political speculations. He mentioned that, as the outcome of establishment of direct contacts between Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno Karabakh region of Azerbaijan doesn’t fit into the interest of Armenian government and therefore official Yerevan by all means rejects the process.
Panamanian minister highlighted that the territorial integrity and sovereignty of the states are principles of high importance for her country.
Minister Elmar Mammadyarov invited his counterpart to visit Azerbaijan.
At the end of the meeting Memorandum of Understanding on Bilateral Consultations between Foreign Ministries of the Republic of Azerbaijan and the Republic of Panama was singed.