Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov cəbhədə yaranmış son gərginliklə əlaqədar Fransa və Litva Respublikaları və Gürcüstanın xarici işlər nazirləri ilə telefonla danışıb
05 aprel 2016 09:24
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov cəbhədə yaranmış son gərginliklə əlaqədar Fransa və Litva Respublikaları və Gürcüstanın xarici işlər nazirləri ilə telefonla danışıb.
Elmar Məmmədyarov qoşunların təmas xəttində yaranmış gərginlik ilə əlaqədar həmkarlarına məlumat verərək, Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhəyanı ərazilərdə sıx məskunlaşan mülki əhalini və mülki obyektləri hədəfə aldığını, Azərbaycan silahlı qüvvələrinin qoşunların təmas xətti boyunca mövqelərini ağır silahlardan intensiv atəşə tutması nəticəsində bir neçə mülki şəxsin həlak olduğunu və yaralandığını bildirib.
Nazir qeyd edib ki, 3 aprel 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin xoşniyyət və sülhpərvər məramlardan çıxış edərək, düşmənə qarşı əks-həmlə və cavab tədbirlərini birtərəfli qaydada dayandırması barədə qərarının əksinə olaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri yaşayış məntəqələrini və mülki şəxsləri hədəfə almaqla qoşunların təmas xətti boyunca atəşkəsi pozmaqda davam edir.
Elmar Məmmədyarov həmçinin Azərbaycan silahlı qüvvələrinin mülki insanların təhlükəsizliyini təmin etmək və Ermənistanın təxribatçı addımlarının qarşısını almaq üçün zəruri cavab tədbirləri gördüyünü vurğulayıb.
Nazir əlavə edib ki, bu kimi gərginliyin yaranmasının əsas səbəbi Ermənistan qoşunlarının işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğudur.
Elmar Məmmədyarov gərginliyin aradan qaldırılması və münaqişənin həllində irəliləyişə nail olunması üçün Ermənistan qoşunlarının bütün işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərindən çıxarılmalı olduğunu, münaqişənin yalnız Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyi əsasında həll edilə biləcəyini vurğuladı.

Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov talked on the phone with Foreign Ministers of Georgia, The Republic of France and Lithuania on the recent tension in the frontline
05 April 2016 09:24
Elmar Mammadyarov briefed his counterparts about the tension in the line of contact. He stressed that Armenian armed forces targeting civil objects and civilians densely residing in the territories adjacent to the frontline area open intensive heavy weapons fire at the positions of Azerbaijan’s armed forces along the line of contact and as a result a number of civilians were killed and wounded.
Minister mentioned that contrary to the decision of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan on April 3, 2016 in a peaceful and goodwill manner to suspend unilaterally counter and responsive measures, Armenian armed forces targeting residential areas and civilians continue to violate the cease-fire along the line of contact.
Elmar Mammadyarov also emphasized that armed forces of Azerbaijan have taken the necessary counter measures to guarantee the safety of civilian population and stop the provocations of Armenia.
Minister added that illegal presence of Armenian armed forces in the occupied territories of Azerbaijan remains a main cause for the escalation of situation.
Elmar Mammadyarov stressed that in order to ease the tension and achieve progress in the conflict settlement Armenian forces must be withdrawn from all occupied territories of Azerbaijan. He reiterated that the conflict can only be solved within the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan on the basis of territorial integrity and sovereignty.