Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Moskvada Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə bağlı açıqlamasını şərh edərək XİN-nin Mətbuat Xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyev bildirib:
Ermənistanın baş nazirinin Moskvada Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsini öz təsəvvüründə Ermənistanın bir hissəsi hesab edir deyə açıqlaması beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinə hörmətsizlik və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrlərinin vasitəçiliyi ilə aparılan danışıqlar prosesinə zərbədir. Bununla, Baş nazir səviyyəsində Ermənistanın əsl niyyətinin münaqişənin danışıqlar yolu ilə həll edilməsi deyil, Azərbaycan ərazilərinin qanunsuz işğalını davam etdirmək olduğu nümayiş etdirilir. Ermənistan rəhbərliyi qəsdən və ya bilməyərəkdən vəziyyətin gərginləşməsinə xidmət edən bu kimi açıqlamanı ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrindən birinin paytaxtında və həmsədrlərin vasitəçiliyi ilə nazirlər səviyyəsində Nyu-Yorkda keçirilməsi planlaşdırılan görüş ərəfəsində edir. Həmçinin, bu açıqlama ATƏT-in Baş katibinin gələn həftə Azərbaycana planlaşdırılan səfəri ərəfəsinə təsadüf edir.
Yaxın zamanda Ermənistan rəhbərliyinin münaqişənin substantiv danışıqlar yolu ilə həllində, regionda davamlı sülhün və sabitliyin təmin olunmasında, yoxsa son iki onillik ərzində Ermənistan rəhbərliyində olan səhra komandirlərinin müharibə siyasətini davam etdirməkdə maraqlı olduğu bəlli olacaq.
Bir daha vurğulamaq istərdik ki, bu kimi açıqlamalarla vəziyyətin gərginləşməsinə görə məsuliyyət tam şəkildə Ermənistan və onun rəhbərliyinin üzərinə düşür.

In response to the statement by Armenian Prime Minister in Moscow, comments by Hikmat Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan
The Armenian prime minister's statement in Moscow that he imagines Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan as part of Armenia is utter disrespect to the norms and principles of international law, the United Nations Security Council Resolutions and undermines the negotiation process mediated by the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Thus, Armenia at the level of Prime Minister demonstrates that its real intentions are not the resolution of conflict through negotiations, but continuation of illegal occupation of Azerbaijan’s territories. The Armenian leadership makes this incendiary statement intentionally or unintentionally in the capital of one of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries on the eve of upcoming ministerial-level meeting in New York with the mediation of co-chairs. Furthermore, this statement coincides with the forthcoming visit of the OSCE Secretary General to Azerbaijan next week.
Sooner it will be clear whether Armenian leadership is really interested in settlement of conflict through substantive negotiations, ensuring of lasting peace and stability in the region or continuation of two decades long war policy of previous Armenian authorities which consisted of warlords.
We would like to reiterate that Armenia and its leadership bear all responsibility for escalation of situation with such incendiary statements.