Mətbuat şərhi 02 may 2015 05:26
Fransaya işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Yelisey Sarayında Fransa Prezidentinin diplomatik müşaviri Jak Odiber ilə görüşüb
02 may 2015 05:26
Fransa prezidenti Fransua Olandın Azərbaycana səfərindən bir neçə gün sonra baş tutmuş bu görüş zamanı həmsöhbətlər Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli və Fransanın bü kontekstdə son təşəbbüsü və həmçinin, Fransa-Azərbaycan ikitərəfli əlaqələrinin indiki durumu və gələcək perspektivlərinə dair geniş fikir mübadiləsi apardılar.
Fransa tərəfi bir daha Azərbaycanla münasibətlərə böyük önəm verdiyini bildirərək, ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində davam etdirilən danışıqlar prosesinə və özünün vasitəçilik roluna sadiq qaldığını və Prezident Fransua Oland tərəfindən bu məsələyə bundan sonra da mühüm əhəmiyyət veriləcəyini  təsdiqlədi.
Nazir Elmar Məmmədyarov Fransa rəhbərliyinin bu kontekstdə fəallığını yüksək qiymətləndirərək, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işqal olunmuş torpaqlarında mövcudluğunu sülh prosesini əngəlləyən əsas problem olduğunu və ümumiyyətlə, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin ədalətli və davamlı həllinin dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığı, ərazi bütövlüyü, suverenliyi və siyasi müstəqilliyinin qorunması prinsipləri əsasında mümkün olduğunu bir daha vurğuladı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov on the sidelines of his working visit to France met with Jacques Audibert, diplomatic advisor to the French President at the Élysée Palace
02 May 2015 05:26
At the meeting, which took place couple of days after the visit of President of France, H.E. Mr.Francois Hollande to Azerbaijan, the sides have had wide exchange of views on settlement of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and the latest initiative of France in this vein and also, the current status of Azerbaijan-France relations and its perspectives.
French side reiterating the high importance attached to the relations with Azerbaijan added that France remains committed to the ongoing negotiation process within the OSCE Minsk Group, and the President Francois Hollande will continue to put particular emphasis on this issue.
Elmar Mammadyarov highly appreciating the efforts of the leadership of France noted that the presence of armed forces of Armenia in occupied territories of Azerbaijan constitutes a major problem to the peace process. He reiterated that just and long lasting resolution of Armenia-Azerbaijan conflict is only possible under the principles of inviolability of internationally recognized borders of states, the territorial integrity, sovereignty and protection of political independence.