Mətbuat şərhi 18 fevral 2015 01:44
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misirin xarici işlər naziri Sameh Şukriyə başsağlığı məktubu göndərib
18 fevral 2015 01:44
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Misir Ərəb Respublikasının 21 nəfər vətəndaşının terrorçular tərəfindən vəhşicəsinə qətlə yetirilməsi ilə Misirin xarici işlər naziri Sameh Şukriyə başsağlığı məktubu göndərib.
Məktubda xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov terrorizmdən əziyyət çəkən dövlət kimi Azərbaycan Respublikasının Misir xalqının dərdinə şərik çıxdığı qeyd edir və bir daha terrorizmin bütün forma və təzahürləri pisləyir.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov sent a letter of condolences to Sameh Shoukry, the Minister of Foreign Affairs of the Arab Republic of Egypt
18 February 2015 01:44
Foreign Minister Elmar Mammadyarov sent a letter of condolences to the Minister of Foreign Affairs of the Arab Republic of Egypt Sameh Shoukry on barbaric killing of 21 nationals of Egypt by the terrorists.
At the letter Foreign Minister Elmar Mammadyarov underlines that the Republic of Azerbaijan, as a country suffering from terrorism, shares the grievances of Egyptian people and reiterates condemnation of all forms and manifestations of terrorism.