Mətbuat şərhi 19 sentyabr 2015 03:29
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov ABŞ-ın müdafiə nazirinin Rusiya, Ukrayna və Avrasiya məsələləri üzrə köməkçisinin müavini xanım Evelin Farkasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul etdi
19 sentyabr 2015 03:29
Evelin Farkas Azərbaycan ilə ABŞ arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq xarakteri daşıdığını vurğuladı. O, ABŞ-ın terrorizmə qarşı mübarizə, enerji təhlükəsizliyi və sülhməramlı əməliyyatlar üzrə strateji maraqlarının Azərbaycanın maraqları ilə üst-üstə düşdüyünü və qeyd olunan sahələrdə iki ölkənin əməkdaşlığının təqdirəlayiq olduğunu bildirdi. Əfqanıstan əməliyyatının həyata keçirilməsi üçün Azərbaycanın yaratdığı tranzit imkanlarının və hava məkanından istifadənin ölkəsi tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini deyən Evelin Farkas bu töhfələrə görə Azərbaycana təşəkkürünü ifadə etdi.
Elmar Məmmədyarov terrorizmə qarşı mübarizədə Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyətin səylərini yaxından dəstəklədiyini nəzərə çatdırdı. Azərbaycanın ikitərəfli və çoxtərəfli əsasda Əfqanıstanda sülh və sabitliyin bərqərar olmasına yardım etdiyini və ölkəmizin sülhməramlı qüvvələrinin Əfqanıstanda uğurla xidmət etdiklərini nəzərə çatdırdı.
Azərbaycan ilə ABŞ arasında əlaqələrə toxunan nazir Elmar Məmmədyarov ABŞ-da bəzi dairələr tərəfindən Azərbaycana aid məsələləri ictimai müzakirə obyektinə çevirməsinin və Azərbaycana qarşı fəaliyyətlərinin iki ölkə arasında strateji xarakter daşıdığı qeyd olunan münasibətlərin ruhuna uyğun olmadığını dedi. O əlavə etdi ki, enerji, terrorizmə qarşı mübarizə, müdafiə və təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlıq siyasi əlaqələri tamamlamalıdır.
Regional məsələlər haqqında danışan nazir Elmar Məmmədyarov ölkəmizin müstəqilliyi, sabitliyi və təhlükəsizliyinin qorunması və uğurlu inkişafının davam etdirilməsinin qarşıda duran ən mühüm vəzifə olduğunu bildirdi. Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə həyata keçirilən ilə Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryol xətti, TANAP və TAP layihələri haqqında danışan Elmar Məmmədyarov bu layihələrin regionun nəqliyyat və enerji mənzərəsini dəyişəcəyini vurğuladı.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli prosesi və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received the delegation headed by Dr. Evelyn N. Farkas, United States Deputy Assistant Secretary of Defense for Russia,Ukraine and Eurasia
19 September 2015 03:29
Dr. Evelyn Farkas noted that the relations between Azerbaijan and the United States of America are on the level of strategic partnership. She underlined that the US's strategic interests on the fight against terrorism, energy security and peacekeeping operations coincide with the interests of Azerbaijan and the cooperation of both countries in these fields is praiseworthy. Noting that the transit opportunities provided by Azerbaijan for Afghanistan peacekeeping operation and the use of the airspace are highly appreciated by the USA, Dr. Evelyn Farkas thanked to Azerbaijan for these contributions.
Minister Elmar Mammadyarov stressed that Azerbaijan closely supports the international community in the fight against terrorism. The Minister also added that Azerbaijan contributes to the restoration of peace and stability in Afghanistan in bilateral and multilateral frameworks and the peacekeeping troops of Azerbaijan successfully serve in Afghanistan.
Speaking about the Azerbaijan-US relations Minister Elmar Mammadyarov said that public discussion of the issues regarding Azerbaijan by the certain circles in the USA and their actions against Azerbaijan are not in the spirit of the above-mentioned strategic ties between the two countries. He also added that the cooperation in energy, fight against terrorism, defense and security fields should complement the political relations.
Talking about the regional issues Minister Elmar Mammadyarov stated that protection of the independence, stability and security of Azerbaijan and continuation of the successful development are the most important tasks ahead of us. Speaking about the Baku-Tbilisi-Kars railway, TAP and TANAP projects realized with the initiative and participation of Azerbaijan, Elmar Mammadyarov said that these projects will change the infrastructure and energy landscape of the region.
At the meeting the sides discussed the resolution process of Armenia-Azerbaijan conflict and the issues of mutual concern.