Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveçrə Konfederasiyası Federal Assambleyasının yuxarı palatası olan Kantonlar Şurasının Sədri Rafael Kont ilə görüşüb
11 oktyabr 2016 06:20
İsveçrə Konfederasiyasında rəsmi səfərdə olan xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov İsveçrə Konfederasiyası Federal Assambleyasının yuxarı palatası olan Kantonlar Şurasının Sədri Rafael Kont ilə görüşüb.
Nazir Azərbaycan-İsveçrə ikitərəfli əlaqələrinin hazırkı səviyyəsindən məmnunluq ifadə etdi və iki ölkənin parlamentləri arasında mövcud olan əməkdaşlığın səviyyəsini yüksək qiymətləndirdi. Hər iki ölkənin parlamentində dostluq qruplarının fəaliyyət göstərdiyini vurğulayan nazir parlamentlərarası əlaqələrin ikitərəfli münasibətlərimizin dərinləşməsinə xüsusi töhfə verdiyini diqqətə çatdırdı.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə toxunan nazir həmsöhbətini münaqişənin həlli ilə bağlı hazırkı durum barədə məlumatlandırdı. O, Azərbaycanın mövqeyini bir daha təkrarladı və qeyd etdi ki, münaqişə ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi çərçivəsində beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə və BMT TŞ-nın məlum qətnamələrinə uyğun həll edilməlidir.
Daha sonra iqtisadi sahədə əlaqələrə toxunan Elmar Məmmədayrov 70-dən artıq İsveçrə şirkətinin Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərdiyini məmnuniyyətlə qeyd edərək, qarşılıqlı faydalı iqtisadi əməkdaşlığın daha da artırılması üçün geniş potensialın mövcudluğuna diqqəti cəlb etdi. O, Azərbaycanda köklü iqtisadi islahatların aparıldığını və sərmayə qoyuluşu üçün cəlbedici imkanların olduğunu qeyd edərək, İsveçrə şirkətlərini daha da fəal şəkildə Azərbaycanda qeyri-neft sektoruna sərmayə qoyuluşuna dəvət etdi. Nazir Azərbaycanda mühüm nəqliyyat infrastruktur layihələrinin həyata keçirildiyini və İsveçrə şirkətlərinin də buna maraq göstərəcəyinə inandığını bildirdi. Bu xüsusda, “Ştadler Reyl” şirkəti ilə Azərbaycan Dəmir Yolları QSC arasında mövcud olan əməkdaşlığın genişləndirilməsi ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.
Nazir Elmar Məmmədyarov federal müşavir Didye Burkhalter ilə “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə İsveçrə Federal Şurası arasında vizaların rəsmiləşdirilməsinin sadələşdirilməsi haqqında” saziş imzaladığını qeyd edərək, bunun ölkələrimiz arasında insanlararası təmasların artmasına ciddi təkan verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Görüş əsnasında həmçinin beynəlxalq təşkilatların parlament ölçüləri çərçivəsində əməkdaşlıq, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional məsələlər müzakirə olundu.

Press release 11 October 2016 06:20
Foreign Minister Elmar Mammadyarov met with Raphaël Comte, Chairman of the Council of States of the Swiss Federal Assembly
11 October 2016 06:20
Foreign Minister Elmar Mammadyarov within his official visit in the Swiss Confederation met with Raphaël Comte, Chairman of the Council of States of the Swiss Federal Assembly.
Minister Elmar Mammadyarov expressed his satisfaction with the current status of Azerbaijan-Swiss bilateral relations and highly appreciated the level of cooperation existing between the Parliaments of the two countries. Stressing the activities of the friendship groups in the Parliaments of both countries, Minister added that the inter-parliamentary relations contribute to the deepening of our bilateral relations.
Touching upon the Armenia-Azerbaijan conflict, Minister Elmar Mammadyarov informed his interlocutor about the current status on the settlement of the conflict. He reiterated Azerbaijan’s position and noted that the conflict must be settled on the basis of territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan in compliance with the norms and principles of international law and the relevant resolutions of the UN Security Council.
Emphasizing the relations in the economic field, Minister Elmar Mammadyarov noted with satisfaction that more that 70 Swiss companies are successfully operating in Azerbaijan and in this regard, underlined the existence of wide potential for the further expansion of mutually beneficial economic cooperation. Pointing out ongoing radical economic reforms and attractive conditions for foreign investment in Azerbaijan, Minister Elmar Mammadyarov invited the Swiss companies to invest more actively in the non-oil sector of Azerbaijan. Referring to the important transport infrastructure projects Minister expressed his conviction that the Swiss companies will potentially find these projects interesting. In this regard, they also had an exchange of views on the expansion of cooperation between “the Stadler Rail” company and the Azerbaijan Railways.
Noting that he signed “the Agreement between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Federal Council of Switzerland on the facilitation of the issuance of visas” with Federal Councilor Didier Burkhalter, Minister Elmar Mammadyarov expressed his confidence that this would give impetus to increase of people-to-people contacts between our countries.
During the meeting the cooperation on parliamentary dimensions of international organizations and other regional issues of mutual concern were also discussed.